آیا فلوکستین اعتیاد آور است؟

Expires in 10 months

07 June 2022

Views: 45

علت اصلی اختلال اتیسم را در چه چیزی جستجو کنیم ژنتیک یا محیط زیست؟را به شما پیشنهاد می کنیم. به چاپ رسیده و این نشان دهنده توانایی و صلاحیت متخصصان روانپزشک ایرانی است.شاید یکی از این متخصصان پزشک کودک شما باشد. این پادکست به چرخه زندگی و سرنوشت یک عدد تی شرت از کاشت گیاه پنبه تا پایان دوره مصرف می‌پردازد.

به طور کلی احتمال بروز برخی عوارض جانبی پس از قطع کردن بسیاری از داروهای مرتبط با اعصاب و روان وجود دارد. این موضوع درباره قرص پاروکستین هم صادق است و به آن سندرم قطع مصرف پاروکستین گفته می‌شود. شواهد و مطالعات نشان می‌دهند که پاروکستین بالاترین میزان بروز و شدت سندروم قطع مصرف را نسبت به سایر داروهای مشابه دارد. معمولا پزشک با توجه به مدت زمانی که دارو را مصرف کرده‌اید، یک برنامه‌ی چند هفته‌ای برای شما تنظیم کرده و رفته رفته دوز دارو را کاهش می‌دهد تا از عوارض جانبی جلوگیری کند. همچنین ممکن است به جای پاروکستین، قرص فلوکستین برای شما تجویز شود که نیمه عمر بیشتری دارد و بنابراین شدت سندرم قطع را کاهش می‌دهد. کینگ و همکاران در یک مطالعه 149 نفری بر روی افراد مبتلا به اختلال طیف اتیسم(اوتیسم) مشاهده نمودند که این دارو اختلاف معنی داری با دارو نما نشان نداده است.و عوارضی مانند افزایش سطح انرژی،بیش فعالی ،اسهال ،بی خوابی و خشکی پوست و خارش پوست نیز گزارش گردیده است.

همانطور که پیش تر گفتیم این بیماری به دلیل کاهش میزان هورمون انسولین در بدن و ایجاد مقاومت به آن ایجاد شده و شایع ترین نوع این بیماری ها دیابت نوع 2 می باشد که این دسته از بیماران برای کنترل قند خون خود به دارو های کاهنده ی قند خون نیاز دارند. فلوکستین با افزایش سطح خلق و خو و همچنین افزایش سطح انرژی به افراد کمک می کند تا علاقه مندی بیشتری به زندگی روزمره از خود نشان دهند و سطح افسردگی آن ها تا حدود زیادی بهبود پیدا کنند. داروی فلوکستین می تواند باعث کاهش استرس، ترس، اظطراب، افکار نامطلوب و میزان پنیک اتک در افراد گردد.

همچنین توصیه نمی شود افراد بالای 65 سال از این دارو استفاده کنند. داروهایی برای درمان زخم و اختلالات معده مانند سایمتیدین و مهار کننده های پمپ پروتون مانند ازومپرازول (نکسیوم) و امپرازول (Prilosec ، Prilosec OTC ، Zegerid). برخی از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند آسپیرین ، ایبوپروفن یا استامینوفن. در صورت مصرف بیش از حد فلوکستین ، علاوه بر عوارض جانبی فوق ، ممکن است دچار بی ثباتی ، گیجی ، عدم پاسخ به محرک ها ، سرگیجه ، غش و حتی کما شوید. این اثر با انسداد حاد گیرنده های 5HT2A در مراکز خواب ایجاد می شود.

احتمالاً بهبود حاصل از این قرص‌های تاخیری تا 3 هفته بعد از شروع مصرف خود را نشان نمی‌دهد. اگر این قرص تاخیری تا شش هفته تأثیر خود بر زود انزالی را نشان نداد و یا تاثیرات جانبی آن مشکل ساز شد، باید با دارویی دیگر جایگزین شود. پیش از دریافت یا شروع هر دارو ،فرآورده گیاهی یا مکمل، خصوصاً داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده درد ،پزشک یا داروساز خودرا در جریان مصرف پاروکستین قرار دهید تا از بروز تداخلات دارویی جلوگیری کنید. پیش از دریافت یا شروع هر دارو ،فرآورده گیاهی یا مکمل،خصوصاً داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده درد ،پزشک یا داروساز خودرا در جریان مصرف پاروکستین قرار دهید تا از بروز تداخلات دارویی جلوگیری کنید. در صورتی که در دو هفته ی اخیر داروهای ضد افسردگی از گروه مهار کننده ی مونو آمین اکسیداز (مانند سلژیلین، راسلژیلین، ترانیل سیپرامین و…) مصرف می کرده اید، حتما به پزشک خود یادآوری نمایید.

به همین دلیل پزشک باید وضعیت بدن شما را در مصرف طولانی این دارو تحت نظر داشته باشد. شایان ذکر است که انتخاب داروی ضد افسردگی باید بر اساس نیازهای بیمار باشد و ریسک اندک بروز تشنج یا ترس از تداخلات دارویی نباید بیمار را از دریافت داروی مناسب محروم سازد. این عارضه ناشی از فعالیت بیش از اندازه ی سروتونین در بدن می باشد .در صورت مشاهده ی علایمی همچون احساس برافروختگی،تعریق، بی خوابی و بی قراری، سفت شدن یا گرفتگی عضلات،پریشانی و تغییرات خلق و خو فورا تا پیش از مصرف نوبت بعدی این دارو به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه نمایید.

مصرف بیش از حد داروهای ضد افسردگی جدیدتر، مانند فلووکسامین در دوزهای بالاتر از 1500 میلی گرم، نیز با تشنج همراه بوده است. سندروم نفروتیک مورد استفاده است در یک آزمایش کوچک که بر روی 60 کودک 3 تا 11 ساله اتیستیک صورت گرفته بومتانید بهبودی معنی داری در کاهش علائم در مقیاس کارز نشان داد. از عوارض این دارو می توان به هایپوکالمیای(کاهش سطح خونی یون پتاسیم در بدن) متوسط که با مکمل پتاسیم بهبودی می یابد اشاره نمود . به دلیل عوارض جانبی خطرناک این دارو بایستی این دارو تحت نظارت دقیق پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. مطالعات چندگانه و بزرگ و کنترل شده ای با دارو نما بهبود در تحریک پذیری را با دریافت ریسپریدون نشان داده است(مک کراکن و همکاران، 2002 و شیا و همکاران، 2004) .

استفاده از دارو را طبق دستور پزشک ادامه دهید و در صورت عدم بهبود، علائم را به پزشکتان اطلاع دهید. مصرف فلوکستین را به‌طور ناگهانی متوقف نکنید، چرا که در این صورت ممکن است علائم ناخوشایند ترک داشته باشید. قرص فلوکستین (پروزاک) همچنین گاهی اوقات برای درمان اعتیاد به الکل، اختلال کمبود توجه،اختلال شخصیت مرزی، اختلالات خواب، سردرد، بیماری‌های روانی،اختلال استرس پس از سانحه، سندرم توره، چاقی، مشکلات جنسی و ترس وفوبیااستفاده می‌شود. فلوکستین داروی مورد استفاده برای درمان افسردگی است، که عارضه جانبی آن، کاهش اشتها است. بنابراین، این احتمال وجود دارد که بتوان از فلوکستین به‌عنوان یک درمان برای افراد دارای اضافه وزن یا چاقی استفاده کرد.

فلوکستین داروی نام آشنا، کم عارضه و پرطرفدار در داروهای ضدافسردگی می باشد که در موارد متنوعی مانند پرخوری عصبی،افسردگی و وسواس اجباری تجویز می شود. مرجع اطلاعات دارو ها در سایت سلامتی ۲۴ کامل ترین منبع اطلاعات دارویی بوده و کاربران می توانند برای اطلاع از موارد مصرف دارو ، عوارض جانبی ، تداخلات دارویی ، موارد منع مصرف و ... همدلی پایگاهی از مطالب مفید است که با نگاه به نیاز مخاطبین برای بالابردن آگاهی و ارتقا سلامت تولید و یا از منابع معتبر گردآوری شده‌اند. تمام توصیه های دارویی ، گیاهی و پزشکی موجود در این سایت فقط جهت افزایش آگاهی بوده و جایگزین تجویز پزشک نیست.شما به هیچ عنوان مجاز به خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها و گیاهان دارویی نیستید.این سایت هیچ مسئولیتی در این مورد ندارد. اگر مصرف دارو برای درمان اختلالات روحی قبل از قاعدگی تجویز شده اغلب اولین دوز دارو با شروع قاعدگی یا 14 روز قبل تر مصرف می شود.

پس از انجام تحقیقات مختلف بر روی نمونه ی های متفاوت مشخص شد که برخی از داروها مانند فلوکستین در درمان بیماری دیابت بسیار تأثیر گذار خواهد بود. مطالعه ای که نهایتا منجر به کشف داروی فلوکستین شد، در سال ۱۹۷۰ در چرا فلوکستین باید صبح مصرف شود and Company با همکاری بریان مولوی و رابرت راتبون آغاز شد. در فوریه سال ۱۹۷۷، Dista Products Company که شعبه ای از Eli Lilly & Company است، یک کاربرد دارویی جدید تحقیقاتی برای داروی فلوکستین در سازمان غذا و داروی ایالات متحده ثبت نمود. افسردگی در دوران بارداری (قسمت دوم) خانمی که به افسردگی خفیف تا متوسط مبتلا میباشد، میتواند علائم خود را توسط گروه های پشتیبانی، روان درمانی یا نور درمانی برطرف کند. اما به یک خانم باردار مبتلا به افسردگی شدید، معمولا ترکیبی از روان درمانی و دارو توصیه میشود.

Read More: https://hirbodclinic.com/fluoxetine-2/

Share