Share

تولید و بسته بندی آب معدنی

Public

02 May 2020

Views: 3

اگر کمی به موضوع خط تولید و بسته بندی آب معدنی فکر کنید، بدون شک به این نتیجه خواهید رسید که اجرایی کردن آن منفعت زیادی به همراه دارد. امروزه بسیاری از پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کند که از آب معدنی استفاده کنند و در اکثر شهرها می‌بینید که گردشگران بیشتر به آب‌های معدنی اعتماد دارند تا آب شهری. این یک فرصت فوق العاده برای کسب درآمد از این طریق و راه اندازی یک کسب و کار پایدار و ماندگار است.

البته راه اندازی خط تولید و بسته بندی آب معدنی نیاز به الزامات و مجوزهای خاص خود را دارد و مانند یک کارگاه معمولی نیست. بنابراین اگر به فکر راه اندازی این کسب و کار به عنوان منبع کسب درآمد خود هستید موارد ذکر شده و تجهیزات توصیه شده در این مطلب را در ادامه مطالب دنبال بفرمایید.

مجوز برای خط تولید و بسته بندی آب معدنی

زمانی که برنامه شما برای خط تولید و بسته بندی آب معدنی قطعی شد و طرح کسب و کار این امکان را به شما داد که از آن بهره برداری کنید، در ابتدای راه باید به سراغ گرفتن مجوز بروید. نهادهای مختلفی برای راه‌اندازی این خط تولید تصمیم می‌گیرند و شما باید از همه آنها مجوز لازم را بگیرید. وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان محیط زیست نهادهایی هستند که باید مجوز مستقیم برای بهره‌برداری از منابع آبی را به شما بدهند. همچنین شما از سازمان بهداشت هم نیاز به مجوز فعالیت دارید که برای ادامه فعالیت شما ضروری هستند.
استخراج آب معدنی و ذخیره سازی

اگر مجوزهای لازم برای راه اندازی خط تولید و بسته بندی آب معدنی گرفته باشید می‌توانید ادعا کنید که بخش مهم و اصلی کار را انجام داده‌اید. طبیعتاً ادعای شما برای راه اندازی این کارخانه بر مبنای مطالعات مهندسی و زمین شناختی بر روی منطقه مورد نظر صورت گرفته و می دانید که چه حجمی از آب می‌توانید به صورت روزانه از آن استخراج کنید. میزان استخراج از منابع زیرزمینی تحت شرایط خاصی انجام می‌گیرد و معمولاً منابع طبیعی در این مورد به شما مجوز لازم را می‌دهند.

با انجام کارهای اولیه می‌توانید یک مخزن یا منبع آب بزرگ فراهم کنید و آب استخراج شده را به محل مورد نظر انتقال دهید. برای خط تولید و بسته بندی آب معدنی از آب چاه استفاده نمی‌شود و بیشتر آبهای چشمه که از کوهستان سرچشمه می‌گیرند کاربرد دارد. بنابراین آب به دست آمده کیفیت بالایی دارد و شما نیازی به انجام مراحل تصفیه اضافی در آماده سازی آنها در فاز اولیه ندارید.
تصفیه و آماده سازی آب

تصفیه و آماده سازی آب یکی دیگر از مراحلی است که در خط تولید و بسته بندی آب معدنی باید آن را انجام دهید. آب‌های معدنی در مسیر خود شرایط مختلفی را تجربه می‌کنند و ممکن است با املاح معدنی مانند گوگرد یا حتی نمک برخورد داشته باشند. این یعنی اگرچه کیفیت آب برای نوشیدن و مصارف شهری مناسب است، اما ممکن است از لحاظ استاندارد و از لحاظ رنگ و بو مشکلاتی داشته باشد که شما باید فرآیند تصفیه و آماده سازی را بر روی آن انجام دهید.
شستشوی بطری و انتقال به دستگاه پر کن

دو دستگاه خیلی مهم در فرایند تولید و بسته بندی بطری آب معدنی نقش دارند. دستگاه اول دستگاهی برای شستشوی بطری آب معدنی و همچنین انتقال آنها به دستگاه فیلر یا پرکن است. در این دستگاه بطری‌ها با نظم و ترتیب خاصی شستشو می‌شوند و در آنها چندین مرحله شستشو صورت می‌گیرد. از آنجایی که آب معدنی شرایط خاص و منحصر به فرد را تجربه می‌کند شستشوی بطری‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

مرحله بعد در این دستگاه انتقال بطری‌ها به محل مخزن ذخیره‌سازی و سپس پر کردن آن است. این دستگاهها یک مخزن خیلی بزرگ دارند که با آب معدنی پر شده است. خروجی این مخزن به یک نوار به صورت پیوسته در حال حرکت بوده و بطری‌های آب معدنی را به زیر مخزن حرکت می‌دهد. انجام این روال باعث می‌شود که بطری‌های آب معدنی به ترتیب و با حجم یکسان پر شوند و برای بسته بندی آماده سازی شوند.

امکان راه اندازی خط تولید و بسته بندی آب معدنی بدون دخالت نیروی انسانی وجود دارد و می‌توان از دستگاه‌های مختلف مانند دستگاه بسته بندی شرینک وکیوم استفاده کرد. بنابراین اگرچه راه اندازی این خط تولید هزینه‌بر است، اما تا حدود زیادی می‌توان بر روی کیفیت کار آن حساب کرد.
______________________________________
Source: https://barzinsk.ir/%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D9%81%D8%B1-%D8%AA%D8%A7-%D8%B5%D8%AF/

Advertisement

Disable Third Party Ads