منتظر کاهش قیمت حافظه‌های RAM در بازار باشید

07 July 2022

Views: 49

به نظر تب جهانی کاهش قیمت تجهیزات سخت‌افزاری حالا به حافظه‌های DRAM رسیده است. بنابر گزارش‌‎های منتشر شده، شرکت‌‎های تولیدکننده تراشه رم انتظار دارند تا طی سه ماهه سوم سال جاری، قیمت حافظه‌های رم به صورت ملموسی کاهش یابد.

هفته پیش با شما دوستان در مورد اخبار پیرامون کاهش قیمت کارت‌های گرافیک و در ادامه آن کاهش قیمت مادربرد در سراسر دنیا به دلایل مختلفی صحبت کردیم که در خصوص کارت گرافیک، ترک صنعت استخراج رمزارز توسط بسیاری از ماینرها و در مورد مادربرد نیز عدم نیاز بازار به دلیل موجود کافی و عدم نیاز به محصول جدید عنوان شد.

اما به نظر کالای مهم دیگری نیز مشمول موج کاهش قیمت خواهد شد که حافظه‌های RAM و به صورت دقیق‌‎تر، تراشه‌‎های آنها خواهند بود. بنابر گزارشی که موسسه معتبر آماری TrendForce منتشر کرده، به دلیل کاهش تقاضای جهانی، محصولات تولیدی بسیاری از تولیدکنندگان در این زمینه، در انبارها باقی مانده و به همین دلیل شرکت‌‎های تولیدکننده تراشه از آنها خواسته‌اند که به منظور جلوگیری از کاهش سرعت حرکت توسعه این صنعت، قیمت‌های محصولات، کاهش یابد.

البته این یک اصل ساده تجاری است که کاهش تقاضای یک محصول از سوی فروشندگان و خریداران باعث می‌شود تامین کنندگان وارد گود شده و به اصطلاح با دخالت خود در بازار، تولیدکنندگان را تحت فشار قرار دهند تا قیمت خرده فروشی را برای مدت مشخصی کاهش دهند؛ این بازه در خصوص حوزه حافظه‌های RAM نیمه دوم سال 2022 (که به تازگی وارد آن شده‌ایم) خواهد بود.

نکته دیگر این است که با گرایش هر چه بیشتر به فرآیند ساخت نسل جدید آلفا 1Z/1، اتفاقات جذابی برای سه ماهه انتهایی سال 2022 خواهد افتاد. عامل موثر دیگر معرفی حافظه‌های DDR5 است که خود موجب کاهش قیمت حافظه‎‌های DDR4 شده و می‌‎تواند در بازه شش ماهه آتی موجب کاهش قیمت 5 تا 10 درصدی آنها شود.

وضعیت بازار DRAM سرور نیز به همین حالت است و بنابر گزارش‌‎های منتشر شده، انبارهای شرکت‌های تأمین کننده این تجهیزات حداقل برای چند دوره تکمیل متوالی (هر دوره هشت هفته برآورد می‎شود) تکمیل بوده و نیاز به خرید تجهیزات رم گسترده توسط بسیاری از شرکت‎‌های بزرگ این حوزه نیست.

به هر حال مجموع اتفاقات فوق موجب شده که روند طبیعی بازار به دلیل ازدیاد تراشه و محصول، با کاهش قیمت روبرو شود که در کلیه بازارها، از حداقل 5 تا 10 درصد، متصور است.

در این میان وضعیت بازار مرتبط با تراشه‌‎های مورد نیاز گوشی‎های هوشمند ثبات بسیار کمتری دارد. در واقع بازه سه ماهه پایانی سال میلادی که موعد معرفی محصولات جدید برندهای بزرگ بوده و شرکت‎ها خود را برای برنامه‌‎های عرضه ویژه پایان سال و تعطیلات سال نو آماده می‌کنند، موجب تمایل بیشتر شرکت‎‌ها به تراشه‌‎های با فناوری‌های جدیدتر می‌شود. این پدیده به خودی خود و البته به صورت متوسط در سه ماهه سوم سال، قیمت حافظه‌های فعال رم در بازار را تا 13 درصد کاهش می‌‎دهد.

بخش دیگر حافظه‌های DRAM مورد استفاده در کارت‌‎های گرافیک است نیز وضعیتی شبیه به خود بازار کارت‌‎های گرافیک دارد و با فروکش تب استخراج رمزارزها، کاهش تقاضا منجر به ازدیاد محصول در بازار و در نهایت، کاهش قیمت سریع شده که تا 8 درصد برآورد می‌‎شود.

به هر حال گزاره قطعی این است که اگر برای حداقل 6 ماه آینده قصد خرید حافظه‌‎های RAM برای سیستم خود، به خصوص حافظه‌های DDR4 داشته باشید، حالت طبیعی، کاهش قیمت محصولات است که باید در بازار مشاهده شود. در واقع می‌توان گفت اگر به فکر جمع کردن سیستم‎های اداری سطح متوسط و برای امور غیر حرفه‌ای که نیاز به جدیدترین سخت‌‎افزارها دارند هستید، بازه شش ماهه پیش رو می‌‎تواند یکی از بهترین فرصت‌ها باشد.

منبع: https://www.shahrsakhtafzar.com/fa/

Share