Share

آموزش عیب یابی و تعمیر اجاق گاز آریستون

Public

08 March 2021

Views: 19

اجاق‌گاز یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین لوازم خانگی است . از آنجایی که وجود این وسیله در همه خانه‌ها لازم و ضروری است، دانستن و شناختن اجزا و نحوه عیب‌یابی آن از اهمیت ویژه‌ای بر خوردار است. در این مطلب به معرفی تنظیمات اساسی در اجاق گازها و نحوه عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز آریستون خواهیم پرداخت.
آموزش عیب یابی و تعمیر اجاق گاز آریستون

تنظیمات اساسی در اجاق گازها

تنظیم گاز مشعل

اگر دکمه کنترل گاز مشعل در زیادترین حد خود باشد، رنگ شعله باید به گونه‌ای باشد که دور شعله آبی و داخل آن یعنی وسط مشعل به اندازه ۲۰ میلیمتر به رنگ سبز بسوزد. در صورتی که رنگ شعله غیر از این باشد، مخلوط گاز و هوا نیاز به تنظیمات دارد. برای تنظیم کردن مخلوط گاز و هوا باید از آچار مناسب برای چرخاندن مهره تنظیم‌کننده گاز استفاده کرد و آن را در جهت عقربه‌های ساعت چرخاند. در این صورت میزان جریان گاز افزایش می‌یابد. برای کاهش دادن جریان گاز، مهره را باید در جهت حرکت عقربه‌های ساعت چرخاند. برای تغییر مقدار هوا، پیچ تنظیم‌کننده هوا را باید شل کرد و صفحه مخلوط کن را تغییر داد تا اندازه سوراخ‌های محفظه مخلوط کن تغییر کند و هوای بیشتر یا کمتری وارد محفظه شود. در اجاق‌گازهای جدید معمولاً مشکل تنظیم گاز به‌ندرت رخ می‌دهد و اصولاً نیازی به تنظیم مخلوط گاز و هوا وجود ندارد. در این اجاق‌گازها معمولاً، اشکال در شعله می‌تواند به دلیل گرفتگی سوراخ نازل و یا گشاد شدن آن باشد که در این حالت نازل باید تمیز و یا تعویض شود.


تنظیم شعله پیلوت

رنگ شعله پیلوت باید آبی باشد و طول آن نباید کمتر از ۶ میلیمتر باشد. اگر شعله خیلی کوتاه باشد و یا به راحتی خاموش شود، می‌بایست قاب یا محافظ پیلوت را بیرون کشید و سوراخ آن را به آهستگی و با دقت بوسیله یک میله نازک تمیز کرد. اگر شعله همچنان کوتاه بود، باید پیچ تنظیم‌کننده آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.تنظیم کردن ترموستات فر

اگر حرارت فر خیلی زیاد و یا خیلی کم باشد، ترموستات آن احتیاج به تنظیم دارد. برای تنظیم ترموستات باید یک دماسنج جیوه‌ای را در فر قرار داد و درجه فر را روی ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد قرار داد. تغییر دمای دماسنج با آنچه که فر را روی آن تنظیم کرده‌اید باید کمتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد باشد. اگر بیشتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد بود، در این صورت ترموستات معیوب است و باید تعویض شود. اگر اختلاف درجه دماسنج و دمای فر کمتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد بود، در این صورت دکمه کنترل را باید بست و پیچ تنظیم‌کننده درجه حرارت را باید به سمت زیاد یا کم چرخاند.
نکاتی که در نگهداری اجاق گازها باید به آن توجه شود


اجاق‌ گاز را هرگز در محیط‌های کوچک و در بسته که امکان خروج گازهای تولید شده توسط سوخت وجود ندارد،نصب نکنید.

اجاق را در مسیر وزش باد نصب نکنید.

از بست مناسب بر روی محل اتصال دو سر شیلنگ به لوله‌کشی گاز و اجاق‌گاز استفاده کنید.

طول شیلنگ نباید بیشتر از ۵/۱ باشد.

بعد از نصب اجاق‌گاز محل اتصالات را به منظور بررسی نشتی با کف صابون بررسی کنید.

از سر رفتن غذا بر روی اجاق گاز جلوگیری کنید.

هنگام شستشوی سینی‌های اطراف مشعل‌ها، از سیم ظرف‌شویی استفاده نکنید. برای شستشوی این سینی‌ها از پارچه نمدار به همراه مواد شوینده استفاده کنید. سینی‌ها را بعد از شستشو حتماً خشک کنید.


نکاتی در خصوص عیب یابی اجاق گاز آریستون


برای تعمیر اجاق گاز آریستون توجه به نکات زیر ضروری است:

اگر پیلوت خاموش می‌شود، مقدار گازی که به پیلوت می‌رسد کم است و بنابراین شعله پیلوت را باید مطابق آنچه که توضیح داده شد، تنظیم کنید. خاموش شدن پیلوت می‌تواند دلیل دیگری مثل ورود هوای زیاد به مخلوط کن داشته باشد. برای رفع این ایراد، بهتر است صفحه محفظه را کمی ببندید.

اگر مشعل‌های روی اجاق روشن نمی‌شوند احتمالاً سوراخ‌های مشعل و یا پیلوت مسدود است. برای رفع این مشکل سوراخ‌های مشعل را با دقت توسط یک میله باریک و یا یک برس تمیز کنید. می‌توانید نازل پیلوت را تمیز و یا تعویض کرد.

اگر نوک شعله‌های مشعل به رنگ زرد می‌سوزند، در این صورت نسبت هوا به گاز در مخلوط بسیار کم است. برای رفع این مشکل صفحه تنظیم کن را کمی باز کنید و اگر فاصله نازل تا لوله رابط به هم خورده است، آن را تنظیم نمایید.

اگر شعله وزش دارد و صدا می‌کند، نسبت هوا به گاز زیاد است و باید صفحه مخلوط کن را ببندید.

اگر شعله دود می‌کند، در مخلوط گاز و هوا، مقدار گاز زیاد است و باید مقدار گاز را کم کنید. اگر نازل گشاد شده است آن را تعویض کنید.

اگر ارتفاع شعله مشعل زیاد است، در این صورت مقدار گاز و هوا هر دو زیاد است. برای رفع این مشکل در گازهای قدیمی می‌توانید گاز و هوا را کم کنید.

اگر فر روشن نمی‌شود، یا شعله پیلوت خاموش است و یا تایمر در وضعیت صحیحی قرار ندارد. برای همین باید شعله پیلوت را روشن کنید و تایمر فر را تنظیم کنید.

منبع: https://is.gd/cIHu7s

Advertisement

Disable Third Party Ads