گاباپنتین چیست و در چه مواردی مصرف میشود؟

Expires in 4 days

07 October 2022

Views: 64

در صورتی که بالای 75 سال سن دارید یا بیماری کلیه دارید باید در مصرف گاباپنتین جانب احتیاط را رعایت کنید. پس از این که مصرف گاباپنتین را شروع کردید، نباید آن را به صورت ناگهانی قطع کنید در غیر این صورت ممکن است علائم ناشی از قطع مصرف دارو مانند اضطراب، اختلال خواب، حالت تهوع، درد و تعریق را تجربه نمایید. برای قطع مصرف باید به ‌تدریج ظرف حداقل یک هفته، دوز گاباپنتین کاهش پیدا کند.

من بنا به تشخیص روانپزشک مقداری وسواس و اضطراب و کمی افسردگی داشتم که بعد از ۷ ماه مصرف داروهای مختلف نظیر سرترالین و ایزوپام و استراموکس و بوپروپیون ، قرص گاباپنتین ۳۰۰ شبی یک عدد رو تجویز کردند . با توجه به اینکه اغلب عزیزانی که پرسش مطرح کردند پیرامون درد در ناحیه دست و کمر و گردن و پا بوده میخواستم بدونم بنظر شما تجویز این دارو به چه دلیل برای بنده اهمیت داشته . در این مطالعه تجربی، از 40 سر موش ماده نژاد NMRI با سن 5/2 ماهه و دارای وزن تقریبی 2 30 گرم استفاده شد. حیوانات در شرایط آزمایشگاهی کنترل شده و در اتاق حیوانات در دمای ٢٣ تا ٢٥ درجه سانتی‏گراد، رطوبت ۵۰ تا 55 درصد و تناوب روشنایی و تاریکی ١٢ ساعته نگهداری شدند.

با توجه به همسویی نتایج حاضر با یافتههای فوق، احتمالا گاباپنتین نیز با مکانیسمی مشابه این مواد تراتوژنیک، بر سازمانیافتگی بافتی جفت اثر مخرب داشته است و بدین صورت میتواند باعث تاثیر بر جنین و بروز ناهنجاری شود. اما مکانیسم اثر این دارو در بروز ناهنجاریها دقیقا مشخص نیست. برخی معتقدند که داروهای ضدصرع باعث کاهش فولات جنینی شده کاهش اسید فولیک را به‏عنوان یک عامل اصلی در بروز ناهنجاری در انسان و حیوان منجر می‏شود (20 و قرص گاباپنتین ۱۰۰ برای چیست ). Nulman و همکاران معتقدند که در اثر مصرف روزانه mg 5 اسیدفولیک در سه ماهه اول بارداری همراه با داروی ضدصرع اثرات ناهنجاریزایی آنها به طرز چشمگیری کاهش مییابد که اثبات این فرضیه احتیاج به مطالعه دقیقتری دارد. سلام خسته نباشید.مادرمن ۷۰ سالشه بیماری دیابت داره و انسولین تزریق میکنه برای درد پاش وبی خوابی بهش گاباپنتین ۳۰۰ داده ولی بعد ۴ ماه مصرف شبها بیهوش میشه توحم داره و دچار استرس شده و چیزهای میگه که وجود نداره.ممنون میشم راهنماییم کنید. با سلام و درود خدمت پزشکان مهربان که زحمت میکشند پاسخ مردم رو میدن .

ترکیبی از گاباپنتین با مورفین ، اکسی کدون ، یا نورتریپتیلین بهتر از مصرف یک دارو به کار می رود. ترکیب گاباپنتین و ونلافاکسین ممکن است بهتر از گاباپنتین باشد. یک دستورالعمل بالینی اروپا در سال 2010 گاباپنتین را به عنوان یک درمان خط اول برای نوروپاتی دیابتی ، نورالژی پس از زونا یا درد های مرکزی توصیه می کند. علائم گیجی و خواب آلودگی گاباپنتین با زاناکس تشدید می شود. عوارض گاباپنتین به تدریج کاهش می یابد ولی به نظرم از نظر فشار خون بالا بررسی لازم را انجام دهید. قرص (پیوسته رهش)؛ مصرف غذا موجب افزایش سرعت و میزان جذب دارو می‌گردد.

حال اینکه من به شدت مشغول مطالعه هستم و خواب آلودگی و خستگی امون من رو بریده و سرگیجه هم دارم.سردرد هام دم غروب معمولا شروع میشه که پس از مصرف این دارو ها تعداد و شدت سردرد ها خیلی کمتر شد اما گزگز زانو،سردی کف پا و .. باعث شد که دکتر توپیرامات رو قطع کنند.به نظر شما مصرف دارو ها رو ادامه بدم؟تا کی باید ادامه پیدا کنه؟برای رفع خواب آلودگیم چکار کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدید وجدانا گیج و کلافه شدم نمیدونم چیکار کنم. در رابطه با اثرات تراتوژنیک مصرف این دارو در زمان بارداری اطلاعات زیادی در دست نیست. وزن مولکولی کم این دارو و عدم توانایی اتصال آن با پروتئین‏های پلاسما، احتمال عبور این دارو را از سد خونی- جفتی قوت میبخشد (13 و 14). تحقیقات نشان می‏دهد مصرف این دارو در زمان بارداری میتواند باعث ایجاد هیدرونفروز و هیدرواورتر در جنین موش گردد .

گاباپنتین دارویی است که در اختلالات اضطرابی بزرگسالان شامل اختلال اضطراب منتشر و اختلال پانیک موثراست و در بزرگسالان به‌ عنوان هیپنوتیک هم کاربرد دارد (3،9،10). اگر چه تأثیر ضد مانیای حاد با این دارو به اثبات نرسیده است ولی بعضی بیماران در مواردی که درمان‌های دیگر، موثر نبوده است از مصرف آن نتیجه گرفته‌اند . میلی‌اکی‌والان بر لیتر وگاباپانتین تا 400 میلی‌گرم افزایش یافت.

دیسک کمر علائم دیسک کمر و بهترین روش های درمان و تشخیص دیسک کمر ، درمان بدون جراحی دیسک شامل (دارو ، فیزیوتراپی ، ورزش ، کشش یا ترکشن ، اوزون درمانی را شرح می دهیم ... مصرف الکل ممکن است برخی از عوارض جانبی گاباپنتین را تشدید کند. برخی از پزشکان توصیه می‌کنند در مدتی که گاباپنتین استفاده می‌کنید الکل مصرف نکنید.

شدید داره الان زده به ران پاهاس خیلی شدید الان گاباپنتین 300 با ویتامین b دکتر داده به نظر شما مشکل چیه و پیش چه دوتری باید بره خیلی درد میکشه.ممنون جوابمو بدید. گاباپنتین یکی از داروهای پرمصرف از گروه داروهای ضد صرع است .این دارو خط اول درمان نوعی صرع به نام صرع جزئی می باشد. مطالعه ما نشان داد که دوزهای 15، 30 و 45 میلی‏گرم بر کیلوگرم گاباپنتین در طی ارگانوژنز نه تنها میتواند در موش سبب جذب جنین، کاهش وزن و طول سری- دمی رویان (تاثیر رشد داخل رحمی جنین) گردد، بلکه ناهنجاریهایی از جمله خون‏ریزی و تیروئید فولیکولار را نیز سبب می‏شود. بر اساس بررسی های انجام شده شاید برای اولین بار گزارشی از اثر این دارو در ایجاد خون‏ریزی گزارش شده باشد، لذا بررسی بیشتر اثرات این دارو و یافتن مکانیزم اثر آن لازمه تحقیقات بیشتری است و پیشنهاد می شود این دارو به‏ویژه در خانمهای باردار با احتیاط و دقت بیشتری مصرف شود.

از مصرف دارو و یا افزایش و کاهش دارو خودسرانه دارو خود داری فرمایید. گاباپنتین ، با نام تجاری Neurontinدر بازار موجود است ، یک داروی ضد تشنج است که برای درمان تشنج پارسیل ، درد نوروپاتیک ، گرگرفتگی و سندرم پای بی قرار استفاده می شود. این دارو به عنوان یکی از داروهای خط اول برای درمان درد نوروپاتیک ناشی از نوروپاتی دیابتی ، نورالژی پس از زونا و درد نوروپاتیک مرکزی توصیه می شود. حدود 15٪ از کسانی که گاباپنتین برای نوروپاتی دیابتی یا نورالژی پس از زونا مصرف می کنند از آن سود می برند. گاباپنتین، یک آنالوگ گاما آمینوبوتیریک اسید است که در ابتدا برای درمان صرع تولید شد، ولی در حال حاضر برای موارد مختلفی از جمله کاهش درد، به‌خصوص در دردهای نوروپاتیک و دردهای با منشأ عصبی، مورد استفاده است. طبق گفته شما قبلا برای شما گاباپنتین تجویز شده است و اگر اثرات درمانی قابل ملاحظه ای از این دارو مشاهده کرده اید به پزشک اطلاع دهید.

Pappoti و همکاران در تحقیقات خود عدم بیان ژن تیروگلوبولین را به‏عنوان عامل بروز تیروئید فولیکولار مطرح میکنند. در مورد علت بروز تیروئید فولیکولار در جنینهایی که در معرض داروهای ضدصرع از جمله گاباپنتین قرار گرفتهاند مطالعه‏ای انجام نشده است و احتمال دارد گاباپنتین نیز با اثر در بیان این ژن سبب بروز تیروئید فولیکولار شود، که این مطلب نیاز به بررسی بیشتر و دقیقتری دارد. در گروه تجربی I 14 جنین (61/12 درصد)، در گروه تجربی II 18 جنین (18 درصد) و در گروه تجربی III 17 جنین (17/17 درصد) دارای خون‏ریزیهای موضعی در نواحی مختلف بدن از جمله دستها، پاها، گردن، ستون فقرات و دم بودند (شکل1). معمولا با روزانه دو کپسول ۱۰۰ میلی گرم شروع و هر هفته روزانه ۱۰۰ میلی گرم به آن اضافه می‌کنیم و هفته دوم ۲۰۰ میلی گرم صبح و ۲۰۰ میلی گرم عصر و هفته سوم ۳۰۰ میلی گرم صبح و ۳۰۰ میلی گرم عصر می رسانیم. قرص گاباپنتین یک نورو ترانسمیتر مهاری را به نام GABA تحریک می‌کند .

پرسش‌نامه‌های مقیاس درجه‌بندی مانیای یانگ ، افسردگی بک واضطراب هامیلتون هر 2 هفته یک بار تکمیل شده است. عوارض دارویی هر 2 هفته یک بار، سطح سرمی لیتیوم هفتگی و وزن بیماران در ابتدا وانتهای پژوهش بررسی گردید. در تحلیل آماری از آزمون‌های تی و ANOVA استفاده شد.

سلام، این دارو موارد مصرف متعددی داره و بین مردم بیشتر به عنوان مسکن دردهای عصبی معروفه. گاباپنتین بصورت قرص 800 میلی گرم در داروسازی تهران شیمی با نام برند گابافورت 800 تولید می شود و در سایر موارد قرص گاباپنتین در کشور تولید نمی شود. دارونما (قرص ساکاروز در جلد کپسول ایندومتاسین) که روزی 2 بار شروع شده تا 4 بار در روز در هفتهی اول افزایش یافت. در موارد شدید و وجود رفتارهای تهاجمی و سایکوز، قرص ریسپریدون 3-1 میلیگرم تجویزگردید.

اگر چه کاهش اشتها در گروه گاباپانتین بیشتر از گروه دارونما بوده است. توزیع دارو گاباپنتین می تواند از سد خونی مغزی عبور کرده و وارد سیستم عصبی مرکزی شود.گاباپنتین به مقدارکم به پروتئین های پلاسما متصل میشود. این دارو یک ساختار مولکولی شبیه مهارکننده اسید گاما-آمینوبوتیریک است و به عنوان یک مسدود کننده کانال کلسیم عمل می کند.

گاباپنتین می تواند باعث ایجاد یک سرخوشی شود که باعث افزایش اثرات مواد مخدر مورد استفاده می شود و همچنین در قطع علائم ترک اعتیاد به مواد مخدر مانند اضطراب کمک می کند. در واقع اولین و کمترین دوز شروع درمان بیماریهای مانند تشنج ، سندروم پای بی قرار و دردهای نوروپاتی می باشد. از آنجایی که گاباپنتین ممکن است همراه با عوارضی مانند خواب آلودگی و سرگیجه باشد . کودکان 3 تا 12 سال ممکن است با مصرف گاباپنتین، تغییرات رفتاری داشته باشند. این تغییرات ممکن است شامل بی ‌قراری، عدم توانایی تمرکز و توجه، ضعف عملکرد در مدرسه و عصبانیت یا رفتار پرخاشگرانه باشد. کودکان زیر سه سال نباید برای درمان تشنج، گاباپنتین مصرف کنند.

سلام.ببخشید بنده یک سال پیش آمبولی ریه کردم بعد بدلیل آرتروز و درد کف پا دکتر گاباپنتین 100 میلی تجویز کرده و زالر بان ده و لو زار 25 هم مصرف میکنم در ضمن مواد مخدر شیره هم مصرف میکنم آیا مصرف گاباپنتین تداخل دارویی نداره. درمان دارویی صرع در دوران بارداری همیشه با عوارض فراوانی همراه بوده و در چنین مادرانی جنین بیشتر در معرض بروز ناهنجاریهای مختلف میباشد (16 و 17). یکی از جدیدترین داروهایی که امروزه در درمان صرع استفاده میشود گاباپنتین میباشد . سلام،بیماری ام اس دارم.موقع دردهای عصبی دکتر برام گاپنتین 300 تجویز میکردن. الان یه مدتی هست که درد خیلی بدی تو کمرم حس میکنم که حالت نبضی داره، یهو میاد و میره.من سرخود قرص گاپنتین 300 خوردم، یه دونه خوردم خوب شدم.خیلی حس بهتری دارم.بنظر شما مصرف قرص رو ادامه بدم یا دیگه نخورم؟ داروخانه ده دونه قرص ب من داد. سلام دکتر.مدتی است که به خاطر دیسک کمر گاباپنتین ۱۰۰مصرف میکنم بعضی شبها احساس تنگی نفس میکنم انگار کسی داره خفه ام میکنه به نظر شما مال مصرف این قرص است.

پاسخ به درمان، کاهش 50 درصد در میزان معیار مانیای یانگ نسبت به حالت پایه ارزیابی شده است. در طول پژوهش، پژوهشگر ارزیابیکنندهی عوارض و تکمیلکنندهی فرم‌های پرسشنامه‌ها نسبت به نوع دارو بیاطلاع بوده است. تغییرات نمرهی مقیاسها در طول پژوهش با آزمون ANOVA و تغییرات وزن و معیار سنجش کلی بالینی بین دو گروه با استفاده از آزمون تی مقایسه گردید.

عدم متابولیزه شدن این دارو در بدن، دفع کلیوی سریع، فقدان تداخلات دارویی و تحملپذیری خوب آن، باعث کاربرد وسیعتر گاباپنتین گردید (12 و 13). در صورتی که داروی مسکن تجویزی مانند داروهای اپیوئید مصرف می‌کنید موضوع را به اطلاع پزشک برسانید چرا که این داروها ممکن است سرگیجه یا خواب ‌آلودگی مرتبط با مصرف گاباپنتین را افزایش دهند. در صورتی که قصد عمل جراحی از جمله جراحی‌های دندانپزشکی دارید و یا تاکنون مشکل سوء استعمال مواد و الکل داشته‌ اید باید موضوع را به اطلاع پزشک برسانید. لازم است همراه با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک از درمان های فیزیکی هم بهره مند شوید. فیزیوتراپی و راه رفتن در استخر آب گرم می تواند باعث تقویت عضلات شود و فشار را از مهره های کمر بردارد. اثرات ضد درد گاباپنتین در اثر مصرف مداوم کاهش می یابد.

ممکن است برای درمان صرع در افراد بالای 12 سال و برای تشنج های ناقص کودکان 3 تا 12 سال این دارو تجویز شود. همچنین گاباپنتین ممکن است برای درمان سندرم پای بی‌ قرار، برای برطرف کردن بی‌ حسی و سوزن سوزن شدن مرتبط با دیابت، پیشگیری از گُر گرفتگی و آرام کردن درد همراه با زونا (شینگل) مورد استفاده قرار بگیرد. ایا این قرص برای کودکان مبتلا به پیش فعالی و شدت کم بیماری اوتیسم هم تجویز میشه، این کودک صرع نداره و و دکترشون مقدار 3 بار در روز از گاباپنتین 100 استفاده کرده. ما به شدت نگرانیم با توجه به نداشتن بیماری صرع و مقدار زیاد دوز برای کودک 8 ساله، در آینده عوارض شدید تری داشته باشه. پرسشنامه‌های مانیای یانگ، افسردگی بک و اضطراب هامیلتون در هفته‌های پایه، 2، 4، 6، 8 و پرسشنامهی عوارض دارویی در هفته‌های 2، 4، 6، 8 تکمیل گردید. معیار سنجش کلی بالینی و وزن بیماران قبل از شروع درمان و در پایان پژوهش ثبت گردید.

مشخص نیست که آیا در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر است. در کسانی که بیماری کلیوی همراه با عملکرد پایین کلیه دارند ، دوزهای پایین تر توصیه می شود. گاباپنتین توسط محققان Parke-Davis طراحی شده است تا آنالوگ انتقال دهنده عصبی GABA باشد که با سهولت بیشتری می تواند از سد خونی مغزی عبور کند. قرصهای آهسته رهش معمولا یک مرتبه در روز در ساعت 5 بعد از ظهر مصرف میشوند. دقت داشته باشید نباید قرص را بجوید، خرد کنید یا بشکنید.

My Website: https://hirbodclinic.com/gabapentine/

Share