نصب سوند در منزل

Expires in 10 months

29 September 2022

Views: 13

ست استريل سوندگذاري پيشابراه روي ترالي گذاشته و بسته‌بندي داخلي آن طوري باز مي‌شود که يک بستر استريل براي کار فراهم شود. محلول ضدعفوني حاوي کلرهگزيدين (يا يد) روي پنبه‌هاي استريل ريخته مي‌شود. يک سرنگ 10 سي‌سي استريل از قبل پرشده با ژل لوبريکانت روي بستر استريل قرار مي‌گيرد و يک سوند استريل باز مي‌شود. شخصی که قصد انجام سوند گذاری در بانوان را دارد باید تسلط کامل بر دهانه مجرای بیمار داشته باشد تا لرزش دست او به دلیل عدم دید کافی باعث ایجاد درد در بیمار نشود، لازم است بگوییم که اگرخود شخص نسبت به این کار اقدام می کند می تواند از آینه استفاده کند. نحوه تعویض کیسه های ادرار، روش تعویض پانسمان و مدت زمان تعویض پانسمان، آموزش در رابطه با استحمام پس از نصب سوند، آموزش در خصوص میزان مصرف مایعات در راستای تصویه کلیه و مثانه، آموزش در جهت به حداقل رساندن ابتلا به عفونت با توجه به رعایت نظافت و بهداشت شخصی. مجموعه آلفا طب با اخذ مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و با در اختیار داشتن کادر متخصص و مجرب آماده است تا در سریع ترین زمان ممکن برای ارائه خدمات پزشکی و پیرا پزشکی در منزل یا محل کار شما در کنار شما باشد.

پس از پوشاندن ناحیه عانه و پروگزیمال رانها با پارچه، شفت پنیس را با دست غیرغالب خود بگیرید و پنیس را در حالت کشیده با زاویه قائمه نسبت به صفحه بدن بیمار نگه دارید. این سوند عوارض جانبی در اثر استفاده از سوند را به حداقل می رساند و نصب آن بسیار ساده تر است و ما می توانیم نصب هر دو مدل سود مذکور را برای شما و یا بیمارتان در منزل انجام دهیم. هنگامي که جريان ادرار قطع شد، کاتتر را بايد درآورد و نمونه را براي کشت و آزمايش کامل ادرار فرستاد.

فرآیند گذاشتن و برداشتن سوند توسط پرستاران متخصص برای بیمارانی که درمان خود را در بیمارستان به پایان رسانده و درمان خود را در خانه ادامه می دهند انجام می شود. همیاران هوم سرویز در زمینه خدمات پرستاری و پزشکی از موسسات مراقبت پرستاری و پزشکی مجاز و مورد تائید وزارت بهداشت و دارای مجوز و تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌باشند. سوندهای ادراری که فولی و نلاتون از انواع آن هستند، هم برای زنان استفاده می شود و هم مردان. فرق سوند مردانه با سوند زنانه این است که سوند مردانه طویل تر است، زیرا مردان مجرای ادراری بلند تری دارند.

در این مقاله سوندگذاري تشخيصي پيشابراه به وسيله يک سوند بدون بالون در يک شيرخوار پسر توضیح داده شده است. در مواردی که سوند ادراری باید به طور مداوم وصل شود ، سوند باید حداقل هر 45 روز یکبار تعویض شود. برای سوندگذاری در خانه ، ابتدا اطلاعات دقیق از بیماران / بستگان بیمار بدست می آید. برای انجام سوندگذاری در منزل ، ابتدا باید پزشک درخواست کند و پروسه درخواست سوندگذاری به برنامه درمانی اضافه شود. قیمت سونداژ در منزل برایکودکان نیز تفاوت دارد و در موارد ضروری حتما باید توسط متخصص ماما انجام شود.

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد امیدواریم توانسته باشیم اطمینان شما را در رابطه با نصب سوند در منزل جلب کرده باشیم. و یا ما به شما ارائه دهیم، نصب سوند از نوع مجاری ادراری و یا جراحی باشد که هر کدام تعرفه جدا دارند که طبیعتا انجام عمل جراحی مقداری پیچیده تر است و هزینه آن نیز بیشتر است. جا دارد که بگوییم ما این خدمات را با نازل ترین هزینه خدمت شما ارائه خواهیم داد. بعضی از افراد ممکن است فقط یک بار به سوند نیاز داشته باشند مانند یک بیمار پس از عمل جراحی که فقط برای یک بار تخلیه مثانه به سوند احتیاج دارد.

پیرسینگ‌های مختلف در ناحیه تناسلی می‌توانند میزراه را در حین آمیزش جنسی تحریک کنند. اگرچه بعضي از پزشکان به جاي سوند در شيرخواران از لوله‌هاي تغذيه با اندازه مناسب استفاده مي‌کنند، براي سوندگذاري پيشابراه نبايد از لوله تغذيه استفاده کرد. اشکال لوله تغذيه اين است که اگر با طول بيش از حد وارد مثانه شود، ممکن است درون مثانه گره بخورد و اين گره مانع خارج شدنش شود. کنتراانديکاسيون‌هاي نسبي سوندگذاري پيشابراه عبارتند از ناهنجاري‌هاي آناتوميک عمده و شناخته‌شده در مجاري ادراري تحتاني و بازسازي اخير پيشابراه يا گردن مثانه.

سوندگذاری در خانه خدماتی است که بدون ایجاد ناراحتی برای بیمار می تواند انجام شود زیرا در محیط خانه ای که بیمار در آن قرار دارد انجام می شود. اگر بیمار از رختخواب خارج شود ، می تواند به صورت دستی نگه داشته شود یا روی بدن ثابت شود. به این ترتیب ، بیماران می توانند به راحتی زندگی روزمره خود را ادامه دهند. تعرفه سوند گذاری در منزل مراقبت در منزل و خدمات درمانی سوندگذاری در منزل در زیر ذکر شده است. در بیماری های عصبی مانند آسیب های نخاعی ، بسته به اختلالات عملکردی که در مثانه ایجاد می شود ، از سوند ادراری استفاده می شود. در مواردی که بیمار بعد از عمل جراحی و یا در نتیجه بیماری های آسیب دیده نمی تواند از جا برخیزد و یا نباید برخیزد، سوند ادراری وصل می شود.

پيش از شروع سوندگذاري پيشابراه، بايد آناتومي ناحيه، ماهيت اين اقدام و همچنين منافع، خطرات و عوارض آن را براي والدين يا مراقبان کودک يا خود بيمار (در صورتي که از سن کافي براي درک مساله برخوردار باشد) توضيح داد. از سوابق پزشکي کودک بايد سوال کرد تا وجود آلرژي به لاتکس يا يد و نيز تلاش‌هاي قبلي براي سوندگذاري مشخص شود. بله، متاسفانه عوارض سونداژ، تنبلی مثانه است، اما در بسیاری از موارد، چاره‌ای جز استفاده از سونداژ وجود ندارد.

دو نوع اصلي سوندهاي پيشابراه عبارتند از سوندهاي ساده و بالون‌دار (يا فولي) (شکل 1). سوندهاي ساده، نرم و داراي يک مجرا هستند و معمولا از پلي‌وينيل کلرايد ساخته مي‌شوند. از اين سوندها براي جمع‌آوري ادرار تميز براي مقاصد تشخيصي يا سوندگذاري متناوب در مبتلايان به مثانه نوروژنيک استفاده مي‌شود. سوندهاي بالون‌دار، لوله‌اي حاوي 2 يا 3 مجرا به همراه يک بالون قابل اتساع در انتهاي ديستال دارند که سوند را در مثانه نگه مي‌دارد. سوندهاي بالون‌دار اغلب از لاتکس يا سيليکون ساخته شده‌اند و عموما هنگامي به کار مي‌روند که سوند بايد در مثانه باقي بماند؛ از جمله وقتي که نياز به پايش دقيق برون‌ده ادرار، پيشگيري از انسداد يا تسکين آن، و يا شستشوي مداوم مثانه وجود داشته باشد. همچنين از کاتترهاي بالون‌دار در مواقعي استفاده مي‌شود که پر کردن کامل مثانه (مثلا براي تصويربرداري از مجاري ادراري) ضروري باشد.

این یک وضعیت طبیعی است تا زمانی که بیمار عادت کند و نیازی به مداخله ندارد. سوند ادراری، فرآیند تخلیه ادرار به کیسه ادرار با قرار دادن سوند در مثانه در بیمارانی است که به هر دلیل نمی توانند ادرار خود را به طریقه طبیعی خالی کنند. ادرار از لوله پروب وارد شده در مثانه در کیسه ادرار جمع و تخلیه می شود. مشاهده‌گران یک نفر از کارورزان بود که آموزش چگونگی تکمیل چک لیست به آنها ارائه شد. در مرحله قبل و بعد از مشاهده گران متفاوتی استفاده شد تا زمینه ذهنی در مورد نمره مهارت مرحله قبل نداشته باشند، هم‌چنین مشاهده‌گران مرحله بعد از نمره مرحله قبل مطلع نبودند تا از سوءگرایی‌های بالقوه جلوگیری شود.

قبل از سوند گذاری درمنزل، اندام تناسلی یاسد کاملا ضدعفونی شود و دستگاه تناسلی و تمام مجرای ادراریبا گاز استریل تمیز شود. پس از سوند گذاری زنان و مردان دیگر نیازی به فشار برای تخلیه ادرارنمی باشد و با پر شدن مثانه ادرار از طریق سوند فولی تخلیه می شود. تعویض سوند درمنزل باید توسط افراد متخصص انجام شود تا به مجاری ادراری آسیبی وارد نشود. زمانی که سوند را به طور کامل وارد مثانه کردیم، بادکنک سوند کاملا در مثانه قرار گرفته و پس از اطمینان از جای گیری بادکنک سوند، آن را به وسیله 10 سی سی آب پر می کنیم. به شکل مدت دار در مثانه‌ ی فرد کار گذاشته می‌شود و برای استفاده‌ کوتاه‌ مدت و بلندمدت مناسب است. روش گذاشتن سوند ادراری بلند مدت تقریبا مشابه سوند های کوتاه مدت می باشد و به این صورت است که، یک پرستار عمدتا از طریق مجرای ادرار این سوند را در محل خود قرار می‌دهد، گاهی نیز ممکن است از طریق ایجاد یک سوراخ در پایین شکم در ابتدای مجرای ادرار قرارش دهند.

هنگامي که هر يک از اين يافته‌ها در يک بيمار ترومايي وجود داشته باشد، بايد قبل از گذاشتن سوند داخل مثانه، اورتروگرافي رتروگراد به منظور بررسي و رد پارگي پيشابراه انجام شود. يک انديکاسيون تشخيصي شايع براي سوندگذاري پيشابراه، نياز به جمع‌آوري نمونه استريل براي کشت و آزمايش کامل ادرار است؛ به ويژه هنگامي که گرفتن نمونه از يک کودک خردسال فاقد توانايي کنترل ادرار، به لحاظ طبي اهميت داشته باشد. همچنين از سوندگذاري پيشابراه ممکن است براي انجام سيستواورتروگرافي حين ادرار يا پايش برون‌ده ادرار در بعضي از بيماران جراحي‌شده يا بيماران بسيار بدحال استفاده شود.

میانگین و انحراف معیار نمره مهارت دانش‌جویان مرد در مرحله قبل از مداخله به ترتیب 81/8 و 12/2 و در مرحله بعد از مداخله به ترتیب 25/13 و 58/2 بود. هم‌چنین میانگین و انحراف معیار نمره مهارت دانش‌جویان زن در مرحله قبل از مداخله به ترتیب 32/7 و 10/3 و در مرحله بعد از مداخله به ترتیب 32/11 و 71/2 بود. سوند گذاری ادراری تحت شرایط استریل انجام می گیرد و در ادامه کار باید همیشه دستکش استریل به دست داشت. لازم به ذکر است این کار را باید با دست بدون دستکش استریل انجام داد، سپس گلوله های پنبه را با پنس بر می داریم و ترشحات آلت تناسلی را از بالا به پایین تمیز می کنیم و باید برای هر قسمت از پنبه جداگانه استفاده نمود.

اما در هنگام استفاده از سوند برای زنان و دختران باکره ممکن است سوالاتی پیش بیاید که در این محتوا به برخی از سوالات در این مورد پاسخ خواهیم داد. اگر ظرف ۶ الی ۸ ساعت ادرار به داخل کیسه جریان نیافت و مطمئن شدید که سوند شما پیچ خوردگی نداشته و یا خم نشده است به مرکز درمانی مراجعه فرمایید . در فاصله ۲۰ – ۱۶ سانتی متری که ناحیه اسفنکتر خارجی است ، ممکن است مقاومتی احساس گردد. از بیمار بخواهید اسفنکتر را شل کند و نفس عمیقی بکشد ؛ این کار ممکن است عبور سوند را تسهیل نماید.

گیری از بروز عوارض بعد از سونداژ بوده است (کاهش بروز عوارض از 80 درصد به 29/14 درصد). معیارهای ورود به مطالعه شامل رضایت افراد مبنی بر شرکت در مطالعه و حضور در بخش‌های ذکر شده بود. معیارهای خروج از مطالعه شامل سایر مقاطع دانش‌جویان غیر از کارورزی و عدم رضایت بود. ناپذیری دارد، لذا هدف این مطالعه تعیین تأثیر آموزش بر رعایت استانداردها می‌باشد.

هیچ‌وقت به‌طور سرخود و بدون مشورت با پزشك برای خود یا اطرافیان خود سوند نگذارید. خارج کردن ترشحات چرکی و ادرار عفونی در بیمارانی که دچار ادرار عفونی شده اند . خارج کردن خون و لخته ها از مثانه در بیمارانی که خونریزی از مثانه دارند .

پنبه ها را گلوله گلوله می کنیم سپس به هر کدام بتادین می زنیم و پنبه های آغشته به بتادین را از بالا به پایین بر روی ناحیه تناسلی می کشیم، زیرا این عمل از ایجاد عفونت جلو گیری می کند، سپس با یک دست ناحیه فرج را باز می کنیم. اگر می خواهید نصب سوند بدون هیچ دردسری انجام شود، باید در حالت نشسته و زاویه 45 درجه قرار گیرید به گونه ای که پاهای شما کاملا باز باشد و مقداری زانو ها را خم کنید این پوزیشن بهترین حالت برای نصب سوند در بانوان است. در اینجا به مراحل نصب سوند می رسیم، سینی سونداژ را باز کرده، پارچه استریل را بر می داریم و آن را بین دو ران و تا حدودی زیر باسن بیمار می گذاریم. • شما به هیچ وجه نباید کیسه ادراری را به وسیله لوله متصل به آن بکشید و یا کیسه را به وسیله لوله فولی بلند کنید، زیرا موجب خروج و ترشح ادرار از داخل کیسه می شود. علاوه بر اسباب‌بازی‌های جنسی موجود در بازار مانند ویبراتورهای شاخه مانند میزراه و سوندهایی برای تحریک الکتریکی که به‌طور خاص برای این منظور ایجاد شده‌اند، از دیلاتورها و اشیای روزمره و کشیده و متنوعی مانند سیم‌های پلاستیکی یا شمع استفاده می‌شود. ارنست گرفنبرگ در مقاله ای چندین مورد از زنانی را توصیف می‌کند که به منظور خودارضایی، گیره مو یا مداد را در میزراه خود قرار می‌دهند.[۱] سوندهای پزشکی که به‌طور خاص برای قرار دادن در روزنه‌های بدن طراحی شده‌اند، گزینه ایمن تری هستند.

حتی اگر در اطراف مجاری ادراری خود موارد مشکوکی به چرک را مشاهده کردید، سریعا سوند را بردارید. یکی دیگر از مواردی که موجب تعویض سوند می شود، نشت ادرار از اطراف سوند است که نشانه نقص در سوند می باشد و سریعا باید اقدام به تعویض آن کنید. این نوع از سوند که مدل رایج سوند است و به صورت متداول مورد استفاده قرار می گیرد، طبق مدت زمان معینی در مثانه فرد نصب می شود و به صورت کوتاه مدت و طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد. این سوند که همان سوند فولی است و در بالا به آن پرداختیم، عموما از طریق مجرای ادرار در مثانه تعبیه می شود و به ندرت نیز ممکن است با سوراخ کردن نقطه کوچکی در زیر شکم، آن را در مثانه قرار دهند.

Homepage: https://salamatrazavi.com/product/catheterasion/

Share