Petekler Isınmıyor Ne Yapabilirim?

17 February 2022

Views: 1,485

Bu senede soğuklar kendini hissettirmeye başladı. Gerek kombi kullananlar gerek merkezi sistem kullananların sıkıntıları yavaş yavaş meydana çıkıyor. Bunların başında Petekler Isınmıyor, peteklerin yarısının ısınması, sistemin sonundaki peteklerin ısınmaması gibi sorunlarla karşılaşmaya şimdiden başladık.Şimdi Bu Sorunları ve çözümlerini hep beraber değerlendirelim .

Petekler Isınmıyor!
Peteklerinizin Vanasını Kontrol Edin.
Petekleriniz ısınmıyorsa sorunu nerede arayacağımızı iyi bilmeliyiz. Öncelikle peteklerin ısınmamasının sebebi peteklerin vanasının kapalı olması peteklerin ısınmasını engelleyecektir. peteklerin vanasını saat yönünün tersinde çevirerek açabilirsiniz yani peteklerinizin vanasını sol tarafa çevirmelisiniz. Peteklerinizde bulunan iki adet vana olmalıdır ikiside açık olmalıdır. Birisi açık birisi kapalı olursa petekleriniz yine ısınmayacaktır. Bazı peteklerde bir vanada olabilmektedir.

https://ilanlarburada.net/umraniye-petek-temizligi-115
https://0216.istanbul//uskudar-petek-temizleme-124
https://www.ilanlarr.com/uskudar-petek-temizligi-159
https://laak.com.tr/i-27-uskudar-petek-temizligi.html
https://www.millisatis.com/umraniye-petek-temizligi-489
https://www.satiyormusun.com/uskudar-petek-temizligi-10695
https://ebenden.com/i-593-umraniye-petek-temizleme.html
https://www.vizyonreklamlar.com/kombi-petek-temizligi/
https://tamambuldum.com/umraniye-petek-temizligi-843

Peteklerin Havası Alındı mı?
Peteklerin havası varsa petek içerisinde sıcak su olmayacağından yada az olacağından petekleriniz ısınmayacaktır. Peteklerin havasını almak için peteklerin üzerinde bulunan hava alma purjöründen su gelene kadar havasını almalısınız.
Isıtıcı Cihazınız Açık mı?
Peteklerimizin ısınmamasının diğer bir nedeni ısıtma cihazımızın kapalı yada derecesinin düşük olduğu durumlardada peteklerimiz ısınmaya bilir. Bu durumda yapmamız gereken ısıtma cihazımızı (kombi, Kazan vs.) kış konumuna getirmeli ve ısıtma derecesini 40 derece üzerine çıkarmalısınız. Bazı ısıtma cihazlarımızda oda termostadı bağlıdır. Bu durumda ise hem ısıtma cihazının hemde oda termostadının açık olması gerekir. Oda termostadının derecesini 23 derece ve üzerine çıkararak çalışmasını kontrol edebilirsiniz.

Petekler Doğrumu Bağlı Tersmi Bağlı?(Petek Gidiş Dönüş Doğrumu?
Can alıcı nokta ve profesyonel bilgiler alacağınız noktaya geldik. Petekler ters bağlı olduğunda yani peteğe gelen tesisat ters bağlı ise petek yeterli ısınmaz. Bunu anlamak için kombiyi yüksek derecede çalıştırın ve peteğe giriş çıkış vanalarını tutun önce peteğin üst tarafındaki vanaya sıcaklık gelmelidir. Eğer ilk önce sıcaklık peteğin alt tarafına geliyorsa tesisat ters bağlıdır ve tesisatçınıza sorunu düzeltmesi için iletişime geçiniz.

Aşağıdaki tabloda ise petek bağlantıları şekilleri yer alıyor En verimli ve en iyi bağlantı şekli şekil 1 yukarıda bağsettiğimiz altan ısınma proplemi şekil 2 ve 3 te görülebilir. Bu durumda bağlantılar şekil 2 ve şekil 3teki gibi sıcak su girişi her zaman üsten olacak şekilde bağlanmalıdır.

Isıtma sistemizine en son bakım ne zaman yapıldı.
Peteklerin ısınmasını engelleyen diğer bir durum ise filitrelerin tıkalı olması yada kapalı ısıtma sistemleri üzerinde bulunan genleşme tankının basıncının yetersiz olmasıdır. Bu durum karşısında elinizden geliyorsa filitreleri temizlemek olmalıdır. Yada kombinizin yetkili servisini arayarak kombinizin bakımını yaptırmanız gereklidir. Kombinizin bakımını yapan teknisyen hem filitreleri temizleyecek hemde genleşme taknının basıncını uygun basınca ayarlayacaktır.

Isıtma Tesisatınız Projeye Göre mi Yapıldı?
Petekler ısınmasını engelleyen diğer durum ise peteklerinize gelen borulardaki proplemlerdir. Bunları şöyle sıralayabiliriz. Uygun olarak kullanılmayan boru çapları, çok dirsek kullanılması, boru ek yerlerinde yapılan kaynak hatalarından dolayıda peteklerimiz ısınmayacaktır.

Petek Reglaj Ayarı
Evinizdeki tüm peteklerin üst vanalarını tamamen açın. Kalorifer peteklerinizi kombiye yakınlık mesafesine göre en çok ısınandan en az ısınana doğru numaralandırın. (6 adet petek bulunan bir evde kombiye en yakın petek 1. En uzak petek ise 6. Sırada yer alır.) 1 numaralı yani en çok ısınan peteğin altındaki vanayı önce tamamen kapalı konuma getirin, ardından yarım tur açın. 2 numaralı peteğin alttaki vanasını önce kapatıp ardından bir tur açın. En sondan bir önceki vanaya kadar bu işlemi komiden uzaklaştıkça arttırarak tekrarlayın. En sondaki yani en az ısınan peteğe geldiğinizde alttaki vana tamamen açık olmalıdır.

https://tr-turkiye.com/i-27-petek-temizligi.html
https://ilanperest.com/i-45-petek-temizligi.html
https://herneburada.com/i-510-kombi-petek-temizligi.html
https://sat-al.com/i-18-petek-temizligi.html
https://ilandan.net/i-319-kombi-petek-temizligi.html
https://www.sahipsiz.com/i-69-petek-temizligi.html
https://sahibindensatilik.net/i-43-petek-temizligi.html
http://www.karasuportali.com/kombi-petek-temizligi/
https://www.hebugi.com/petek-temizligi-1137
https://www.garahisarliyin.com/?p=2361&preview=true
https://www.firsatilan.com/petek-temizligi-188
https://www.724sat.com/petek-temizligi-101

Share