چه کودکانی نیاز به کاردرمانی دارند

Expires in 9 months

08 September 2022

Views: 10

روش بازی نقطه چین یا نقاشی نقطه چین با اعداد به این شکل است ک فرد نخست کف دست غیر غالب را بر سطح برگه ای می گذارد و با دست غالب پس از گشودن انگشتان، روی کف دست نقاشی هایی را ترسیم می کند. برای کمک به کنترل عملکرد دست، تلاش برای بریدن دقیق اشکال با قیچی مناسب است. هم چنین جایگاه این رشته در تیم سلامت و بازار کار آن که دغدغه ی بسیاری از افراد برای انتخاب رشته است را بررسی نماییم. در ادامه سعی کردیم تعریف دقیق تر و جزئی تری از این رشته که در ذهن بسیاری از افراد مبهم است ارائه دهیم. گاهی شرایط و‌ وضعیت بیماری در کودک به گونه‌ای است که باید حداقل مواجهه با محیط بیرون را داشته باشد.

کاردرمانی در منزل برای کودکان در چه مشکلاتی کاربرد دارد ؟

به عنوان مثال قرار گیری کودک دو سال به مدت دو دقیقه و کودک پنج سال به مدت پنج دقیقه در اتاق ‌کفایت می کند. ● قبل از ورود به محیط و اتاق جدید حتما نیاز است دلیل این محرومیت ذکر شود تا کودک دلیل این اتفاق را متوجه شده و از تکرار آن بپرهیزد. ● اتاقی که کودک قرار است در آن تنها باشد باید از لحاظ امنیتی و مواردی مانند تاریکی بیش از حد و ترسناک بودن حتما چک شود تا سبب بروز مشکلات بیشتری نشود. کارشناسان پیشنهاد می کنند در صورتی که کودک رفتار نامناسب و خطر آفرین بروز می دهد، بهتر است برای مدت کوتاهی در یک مکان تنها گذاشته شود. البته باید به موارد امنیتی نیز حتما دقت شود تا کودک دچار مشکل نگردد.

این روش در مواقعی که کودک رفتارهایی مانند پرتاب وسایل، کتک زدن بقیه، دعوا کردن، استفاده از کلمات زشت و غیره از خود نشان می‌دهند، موثر است. معمولا ممکن است قسمتی از عضلات حمایت کننده ی ستون فقرات، به دلیل انحرافات دچار مشکلاتی شوند و امکان استفاده و بهره مندی از قدرت انقباض عضلات برای انجام فعالیت ها وجود ندارد. مشکلات اسکلت محوری بدن که ستون فقرات هر فرد را تشکیل می دهند، می تواند بیماری ها و ناملایمات متعدد دیگری را هم در پی داشته باشد. به دلیل وجود اعضای حیاتی بدن مثل قلب و ریه در میان قفسه ی سینه و ستون فقرات، انحرافات و مشکلات ستون فقرات می تواند بر عملکرد این دو عضو مهم بدن موثر باشد.

آنها متخصص در زمینه های اجتماعی ، عاطفی و فیزیولوژیکی اثرات بیماری و آسیب هستند. این دانش به آنها کمک می کند مهارتهای زندگی مستقل در افراد مبتلا به اوتیسم و سایر اختلالات رشد را ارتقا دهند. افزایش قابل توجه در فعالیت بالینی مربوط به شناسایی و درمان کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی با کمبود توجه مواجه است. تشخیص دقیق و مدیریت موفقیت آمیز کودکان مبتلا به بیش فعالی نیاز به یک بسته ارزیابی و درمان چند وجهی دارد که توسط تیمی از متخصصان پزشکی ، روانشناسی ، آموزشی و درمانی ارائه شده است. درمانگران می توانند در فرآیندهای ارزیابی ، تشخیص و مداخلات چند وجهی سهم متمایزی داشته باشند.

این شامل کمک به کودکان برای ایجاد مهارت های مورد نیاز برای فعالیت های ضروری روزانه مانند مسواک زدن، نوشتن نام، یا بازی با دوستان است. ممکن است این سوال مطرح شود که کاردرمانی یا گفتاردرمانی در منزل برای چه کودکانی مناسب است؟ در پاسخ باید گفت که تقریبا هیچ محدودیتی برای انجام کاردرمانی در منزل برای هیچ کودکی وجود ندارد. مگر اینکه کودک از لحاظ شرایط تنفسی یا سایر مسائل حیاتی نیاز به مراقبت های ویژه در بخش های بیمارستانی داشته باشد. بدیهی است که تفاوت تشخیص و نوع بیماری کودکان در تعیین میزان بهره مندی آن ها از کاردرمانی در منزل تاثیرگذار خواهد بود و هر چه مشکل کودک خفیف تر باشد، امکان اجرای تکنیک ها در منزل بیشتر و راحت تر بوده و در نتیجه پاسخ بهتر و قابل مشاهده تری مشاهده می شود. مثل بیماری‌های عفونی یا مشکلات تنفسی،که در این صورت خانواده برای به حداقل رساندن امکان بیماری،از خدمات توانبخشی و کاردرمانی در منزل برای کودکان استفاده می‌کنند. در کلینیک ذهن آرا، بهترین خدمات کاردرمانی جسمی و ذهنی به مراجعان ارائه می شود و متخصصان هر حوزه ی کاردرمانی، متناسب با مشکلات کودک شما، درمان و تکنیک های روز دنیا را استفاده می کنند.

همینطور سعی می‌کنند از فعالیتهایی که دور و برشان در جریان است دوری کنند. کاردرمانی کودکان کمک می‌کند تا مهارت ها را دوباره بدست آورده و به شیوه صحیح به مشکل آنها رسیدگی می‌کند. کاردرمانی برای کودکانیکه دارای تاخیر ذهنی و حرکتی هستند مناسب می باشد. در نوع حرکتی، بیماران دارای تاخیر تکامل حرکتی مانند؛ دیر راه رفتن، فلج مغزی، ضعف عضلانی و … هستند.

درمان اوّلیة اینگونه بچّه ها عبارتست از تمارین سادة دست ها، مچ، و انگشتان، طوریکه بتوانند کار‌‌‌‌های روتین را انجام دهند، مثل نگه داشتن راحت مداد. قیچی بی خطری به آنها داده و از آنها بخواهید الگو‌‌‌‌های کشیده شده بر روی کاغذ را برش بزنند. این فعالیّت ها کمک می‌کنند تا کودک نسبت به محیط با فعالیّت و دقّت بیشتری واکنش نشان دهد. این فعالیّت ها طوری طرّاحی می‌شوند که فشار عمیقی بر کودک ایجاد کند. شما می‌توانید با استفاده از یک کیسه لوبیا گوشه‌‌‌‌های نرمی در اتاق ایجاد کنید، این کار فشار عمیق فوق العاده ای با اثر آرامشبخش پدید می‌آورد. نباید فشاری به کودک وارد شود و این کار هنگام وعده‌‌‌‌های غذا انجام نشود.

بزرگسالان مسن‌تر تنها کسانی نیستند که از کار درمانی بهره مند شوند. کار درمانی می‌تواند به طور قابل توجهی زندگی افرادی که با بیماری پارکینسون، آلزایمر یا سایر بیماری‌های مزمن زندگی می‌کنند، و همچنین افرادی که از یک بحران ناگهانی سلامتی جان سالم به در برده اند، بهبود دهد. کودکان فلج مغزی هرچقدر زودتر کاردرمانی را شروع کنند، پیشرفت آنها سریع تر بوده و بهبودی چشمگیری خواهند داشت. مشکلات جسمی که در دوران کودکی به وجود میاد شامل فلج مغزی و تاخیر حرکتی هستند.

اگر کودک متناسب با سنش توانایی حرکتی ندارد، کاردرمانگر او را ارزیابی می کند مثلا اگر توانایی نشستن ندارد، او علل مختلف مانند حس تعادل، وضعیت استخوان و… را ارزیابی می کند. زمانی که ارزیابی تمام شد او شروع به برنامه ریزی درمانی می کند تا کودک توانایی لازم برای نشستن را کسب کند. یک تمرین خوب و کاربردی برای مهارت های حرکتی این است که کودکان وسایل خود را با موچین بردارند. برای کمک به تسلط بر دست ، بچه ها ممکن است تمرین کنند تا بتوانند چیزهایی را با قیچی برش دهند. هماهنگی عضلات کوچک مانند تطابق حرکات دست و چشم ،این هماهنگی به کودک شما امکان می دهد اسباب بازی ها و ابزارهایی مانند مداد یا قاشق را در دست بگیرد ، کاوش کند و جابجا کند. از مهارت های حرکتی ظریف در فعالیت هایی مانند دست خط ، لباس پوشیدن ، استفاده از قیچی ، تغذیه و نظیر آنها استفاده می شود.

کاردرمانی در بهبود یافتن بسیاری از بیماری ها و اختلالات مادرزادی که کودکان از آن رنج می برند، نقش دارد. این کودکان مقاومت زیادی در ارتباط برقرار کردن با دیگران از خود نشان می دهند. یکی از مهم‌ترین علل ابتلا به ناتوانی جسمی در کودکان که می‌تواند در افراد مبتلا باعث بروز مشکلات زیاد، کاهش توانایی مشارکت در انجام امور روزانه و متعاقب آن کاهش استقلال فرد شود، فلج مغزی است. البته بزرگسالانی که با بیماری هایی همچون پارکینسون، درمان ام اس، سکته مغزی و اختلالات نورولوژیک مواجه هستند نیز، می توانند از کاردرمانی در منزل استفاده کنند.

بازی کردن، شغل بچه‌هاست و به آنها کمک می‌کند دنیای اطراف خود را کشف کنند، تعامل با آن را بیاموزند و مهارت‌های اساسی زندگی را ایجاد کنند که همین امر به آنها امکان می‌دهد در آینده با دیگران ارتباطی موثر برقرار کرده و کارها را به طور مستقل انجام دهند. از آنجایی که کودکان در محیط خانواده رشد کرده و بیشتر با آن‌ها در ارتباط هستند، در نتیجه شناسایی این اختلال توسط خانواده، علل‌الخصوص والدین قابل انجام است. البته پیش فعالی کودک گاهی از چشم والدین دور می‌ماند که در نتیجه این اختلال در محیط مدرسه یا مهد کودک شناسایی می‌شود. کاردرمانگر در اصل شخصی است که در زمینه درمان، توانبخشی و پیشگیری از بروز بیماری های مختلف دارای تخصص است.

یک متخصص کاردرمانی واجد شرایط می تواند از مهارت های آموزشی و ارزیابی پیشرفته خود برای ایجاد یک رژیم حسی موثر برای کودک مبتلا به اوتیسم استفاده کند که در طول روز انجام دهد. برای کودکان مبتلا به اوتیسم، برنامه های کاردرمانی اغلب بر مهارت بازی، استراتژی های یادگیری و مراقبت از خود تمرکز می کنند. کاردرمانگران برای طراحی یک رژیم حسی منحصر به فرد و متناسب با نیازهای خاص کودک، بهترین تجهیزات را دارند، اما شما می توانید برخی از قوانین کلی کاردرمانی بیش فعالی را برای طراحی مداخلات حسی موقت برای فرزند خود دنبال کنید. از طرف دیگر ، کار سنگین مثل هل دادن دیوار برای اکثر کودکانی که نیازهای حسی پیچیده دارند مفید است البته مهم نیست که در کدام انتهای طیف حسی قرار بگیرند.

یعنی دست آنها قدرت و توان کافی ندارد تا بتوانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهد. پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با معاینه کودک و تشخیص نوع بیماری کودک، به انجام کاردرمانی جسمی یا حرکتی و ذهنی توصیه می نماید. به یاد داشته باشید، گزینه های درمانی برای هر کودک و همچنین مدت زمان درمان متفاوت است. برای سؤالات خاص در مورد فرزندتان، حتماً با متخصص کاردرمانی کودکان مشورت کنید. کاردرمانگران به کودکان کمک می کنند تا این مهارت های فیزیکی، شناختی و حسی لازم را توسعه دهند تا بتوانند وظایف روزانه را مستقل تر انجام دهند. درمان همچنین می تواند به بچه ها کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه در هنگام بازی با دوستان یا لذت بردن از زندگی به دنیای غنی از حس واکنش نشان دهند.

چالش‌های انتخاب بهترین پرستار کودک

در ابتدا تراپیست ساپورت لازم بر روی تنه را فراهم می کند، سپس ساپورت تنه میانی، سپس ساپورت بین کتف و کمر، سپس ساپورت کمر و در انتها ساپورت لگن را فراهم می کند. این ساپورتها به مرور باعث می شود تا کودک بتواند خود را در راستای قائم نگه داشته و از بروز مشکلات ثانوی جلوگیری شود. Laxity، هیپوتونی و کاهش طول عضلات تنه باعث بروز کایفوز در ابتدای نشستنها می شود. کودکان سندرم داون اکثرا با یک تیلت خلفی در لگن، چرخش شانه و عقب بردن سر می نشینند. شناخت تعریف، انواع و درمان اختلال خواندن در کودکان دبستانی اهمیت بسیاری دارد.

آیا تا به حال بعد از کار به خانه رانندگی کرده اید و پس از ورود ، متوجه شده اید که سفر را به یاد نمی آورید؟ بدن ما طوری برنامه ریزی شده است که روال های مکرر را دنبال کند و ما همیشه هر لحظه که اتفاق می افتد تمرکز نمی کنیم یا متوجه آن نمی شویم. برای کودکان مبتلا به بیش فعالی، این تمایل طبیعی ممکن است با افزایش رفتارهای تکانشی یا حتی افزایش سطح اضطراب، تأثیرات منفی داشته باشد. کاردرمانگران با استفاده از تکنیک های ذهن آگاهی به کودکان کمک می کنند تا از استرس ناشی از احساس عدم کنترل جلوگیری و آنرا مدیریت کنند. کاردرمانی کودکان کم توان ذهنی نقش زیادی در تقویت مهارت های ذهنی و حتی حرکتی در این کودکان دارد و به بهبود کیفیت زندگی این کودکان کمک زیادی می کند و عوارض ناشی از این مشکل را در سنین بزرگسالی به حداقل می رساند. اگر کودک شما تمام مراحل تکاملی خود را به خوبی سپری کرده و اختلالات ذهنی ندارد و از نظر اختلالات مفاصل و لگن نیز بررسی شده و مشکلی نشان نداده است به هیچ عنوان نگران دیر راه افتادن او نباشید. شما می‌توانید برخی از تمرینات کاردرمانی در منزل را برای او انجام دهید تا شروع به راه رفتن کند.

میوپاتی نیز از دیگر مشکلات جسمی است که با انجام کاردرمانی می توان پیشرفت آن را کند کرد. پس در اینجا معلوم شد کاردرمانی در کودکان تاثیر خوب و قابل قبولی دارد. کاردرمانگر ذهنی با توجه به میزان بهره هوشی و توانایی‌های مراجعه کننده، تمرینات ویژه‌ای را تنظیم می‌کند و از متدهای درمانی متفاوتی بر حسب شرایط هر فرد استفاده می‌کند. کاردرمانی برای ایستادن کودکو تمرین های که در آن وجود دارد یکی دیگر از راهکارهای کاردرمانی کودکان است. کودک باید مهارت دستی ، هماهنگی حرکتی خوب و مهارت حرکتی و بصری کافی برای نوشتن را داشته باشد.

البته ممکن است برخی از بیماران بعد از جلسه درمانی درگیر مشکل درد و گرفتگی عضلانی شوند.که البته این دردها موقتی بوده و علت آن کشش بافت های عمیق عضلانی است. هدف از انجام این کار جلوگیری کردن از پیشروی بیماری در کودکان است. تا بتوانند به سرعت مراحل رشد ذهنی و جسمی خود را طی کرده و توانایی های از دست رفته خود را به دست آورند. مراحل بعدی درمان و کمک به بیماران اتیسم توسط خدمات گسترده ی کار درمانی انجام می شود. طرح کاردرمانی و توانبخشی اگر منظم انجام شود، نه تنها بیماران اتیسم را تا حدی در انجام کارهای روزانه مستقل می کند، بلکه آنها را قادر به انجام قسمت هایی از کارهای هنری و ساخت وسایل تزئینی و کاربردی می کند. آموزش مهارت‌های زبانی که به شنیدن حرف دیگران و در نتیجه یادگیری بیشتر کمک می‌کند.

کلینیک و مرکز مشاوره ذهن آرا واقع در قلهک با بهره گیری از برترین و به روزترین متد روز دنیا و فضایی تکنیکال آماده خدمت رسانی به شما و فرزندان عزیز و دوست‌داشتنی تان است. https://tavanbakhshan.com/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF/ بیش فعال یا ADHD ، بیش از اندازه فعال اند و در تمرکز کردن دچار مشکل هستند، آنها نمی توانند آرام بنشینند و یا دقت کنند و به جزییات توجه کامل داشته باشند. آموزش هایی که کاردرمانگر به کودکان کم توان ذهنی می دهد متناسب با سن و دیگر شرایط کودک است و برای هر کودک منحصر بفرد است. مشکلات کودکانی که دچار عقب ماندگی ذهنی هستند اغلب در دوران مدرسه نمایان می شود به همین دلیل برای پیشگیری و کاهش مشکلات تحصیلی در این کودکان بهتر است خدمات توانبخشی در سنین پایین تر شروع شود. راه رفتن در کودکان به تقویت عضلات آن‌ها و هماهنگی عضلات با یکدیگر و تکامل سیستم عصبی ربط دارد. بعد از به دنیا آمدن نوزادان زمانی طول می‌کشد که ماهیچه‌های درگیر در راه رفتن به قدرت کافی برسند و کودک توانایی هماهنگ کردن عضلات مختلف با یکدیگر و ایستادن و راه رفتن تؤامان را یاد بگیرد.

کودکان با مشکلات حسی، به محرک های حواس پنج گانه واکنش بیش از حد زیاد یا واکنش کمی نشان می دهند. این برنامه مجموعه ای با شدت تنظیم شده از فعالیت هایی است که به نیازهای حسی کودک پاسخ می دهد. درمانگران از کاردرمانی برای بهبود مهارت های حرکتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به کودکانی که با تنظیم تمرکز خود و پردازش حسی مشکل دارند، کمک می کند. رژیم حسی و شیوه زندگی حسی به سیستم عصبی کودک کمک می کند تا بهتر سازماندهی شود و بنابراین به توجه و عملکرد کودک کمک می کند.

تعدادی از فعالیت‌ها وجود دارد که درمانگران می‌توانند برای کمک به بهبود مهارت ها از آنها استفاده کنند. مرکز توانبخشی طراوت با مکانی مناسب و تجهیزات کامل و دارا بودن مجوز از سازمان‌ نظام پزشکی جزو یکی از بهترین و به روزترین کلینیک های گفتاردرمانی، کاردرمانی و ارتوپد فنی در غرب تهران است. کاردرمانگرانی که به کودکان بیمار کمک می کنند، مهارت حرکتی، عضلانی و ذهنی آنها را افزایش داده و منجر به بهبود سریعتر بیماری در آنها می شوند. کاردرمانی برای تمام سنین مناسب بوده و بزرگسالان و کودکان می توانند از مزایای این روش درمانی استفاده کنند. کاردرمانی به کودکان کمک می کند تا بتوانند به مهارت و رشد مناسب دست یافته و در طول زندگی خود این مهارت ها را حفظ کنند. کاردرمانی در منزل یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در حوزه توانبخشی است.

کار درمانی از مجموعه روش‌ها و برنامه‌های مختلف استفاده می‌کند و هیچ برنامه ایده آل یکتایی وجود ندارد. این روش‌ها ممکن است شامل فعالیت‌هایی برای کمک به تعامل، حل پازل برای ایجاد هماهنگی و آگاهی و غیره باشد. کاردرمانی کودکان مهارت‌های فرد را توسعه می‌بخشد و باعث می‌شود کودک بتواند کنترل بیشتری بر محیط خود داشته باشد. بعد از آنکه واقعا درمان با استفاده از خدمات کلینیکی یا خانگی اتفاق می‌افتد، کاردرمان بیشتر با والدین، مراقبان یا مربیان کودک کار می‌کند. او سعی می‌کند با چیدن استراتژی‌هایی برای بهبود مهارت‌های فیزیکی، تمرکزی، خود مراقبتی و بازی کردن، بقیه درمان را در منزل ادامه دهد.

Homepage: https://tavanbakhshan.com/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF/

Share