قبل از بچه دار شدن، اصول تربیت کودک را یاد بگ

Expires in 10 months

30 September 2022

Views: 18

همچنین در مورد عواقب و اثرات بدرفتاری با کودکان آگاه باشید. به علت اینکه حوادث خانگی یکی از علل آسیب در کودکان خردسال است، داشتن محیطی امن که کودک بتواند ضمن جست و جو، بازی و سرگرمی از آسیب دیدگی مصون باشد، ضروری به نظر می رسد. ونه ای که مربی «نگاه فرزندان ما را با دلیل نسبت به حب و بغض‌های دنیا، تغییر دهد» این نکته قابل ذکر است که در این امر و حتی سه دوره مهم عنوان شده در اصل تربیت، باید اختیار مراعات شود چرا که تربیت با اجبار غیر قابل اجرا است. نحوه تربیت کودک در ۷ سالگی بسیار مهمه چون شروع روزهای مستقل شدن اوست.

زمانی که کودک 2 سالگی را تمام می کند، هر ماه تغییرات جدیدی در فرزند خردسال خود شاهد خواهید بود. کودک استقلال بیشتری در محیط اطراف خود پیدا می کند و تلاش می کند کارهای مختلفی را بدون کمک انجام دهد. در ادامه گام به گام تربیت کودک 2 ساله را از جنبه های مختلف بررسی می کنیم. والدین باید به این امر توجه داشته باشند که کودکان با یکدیگر متفاوت هستند و با سرعت های متفاوتی رشد می¬کنند بنابراین از مقایسه کودکان با یکدیگر باید اجتناب کنند. در آموزش رفتار ها و مهارت های جدید به کودکان، اهداف را متناسب با مرحله رشد کودک در نظر گرفته و از توانایی او برای انجام آن فعالیت اطمینان حاصل نمایید.

تفاوت دیگری که بین پسر و دختر وجود دارد، نوع بازی هایی است که هر کدام انجام می دهند. دخترها معمولا بازی های آرام مثل عروسک بازی را ترجیح می دهند، در حالی که پسرها پرجنب و جوش تر هستند و به بازی هایی تمایل دارند که در آن هیجان، سر و صدا و حرکت باشد، به همین دلیل اغلب اوقات در پارک ها، پسران را در مشغول دویدن، توپ بازی کردن و پریدن می بینید. پسرها در حین بازی معمولا خرابکاری هم می کنند که اغلب غیر عمد و تصادفی است اما از آن جا که پسرها کمی بی احتیاط تر هستند باید والدین نظارت بیشتری بر بازی آن ها داشته باشند.

به این ترتیب کودک در حین بالاتر رفتن سن علاوه بر آموزش هایی که در مورد مسائل اجتماعی و شخصی می آموزد با مسائل جنسی نیز آشنا شده و کم تر دچار مشکل می شوند. همچنین والدین نیز باید پوشش خود را از سنین 7 سالگی به بعد در مقابل کودکان خود رعایت نمایند و از ابراز احساسات شدید در مقابل فرزندان خود بپرهیزید. اصول تربیت کودک محیط جذاب برای کودکان فرصت های لازم برای جستجو، تجربه و رشد مهارتهای آنها را فراهم می¬آورد. خانه ای که پر از اسباب جالب توجه باشد، کنجکاوی کودک و رشد زبان و قوای هوشی او را تحریک خواهد کرد.

اعتماد به نفس فرزندتان را بالا ببرید و به او حس مفید بودن القا کنید. تنها وظیفه شما، راهنمایی کردن او برای شناخت راه های صحیح و غلط و مشاوره دادن به او در مورد علاقه مندی هایش است، بنابراین بهتر است انتخاب نهایی را به عهده فرزندتان بگذارید. ممکن است استفاده از یک روش تربیتی برای کودک شما نتیجه ندهد، در این مواقع باید صبور باشید و مایوس نشوید. کودکان نباید شاهد این اتفاقات باشند دیدن برخی از صحنه ها و اتفاقات توسط کودک باعث ایجاد آسیب های روانی و روحی زیادی در او می شود. اما رهبر باید در عین حال توانایی تحمل در تاخیر لذت ها و سخت کوشی را داشته باشند. کودکان باید یاد بگیرند که صبور باشند و برای خود هدف گذاری کرده و برای رسیدن به آن ها تلاش کنند.

در سال‌های بین 15 تا 18 سالگی، مهارت ها و رفتار مناسب والدین ... والدین نباید بدون در نظر گرفتن ویژگی های دختران و پسران آن ها را با هم مقایسه کنند، زیرا این کار باعث آسیب بزرگی به آن ها می شود. تفاوت دیگری که بین دختر و پسر وجود دارد به میزان اعتماد به نفس در آن ها مربوط می شود. دختران در سنین کم تری با مسائل مربوط با اعتماد به نفس درگیر می شوند، این نگرانی ها را می توان از سن ۵ سالگی در دختران مشاهده کرد.

دوره های زندگی اولیه هر شخص به سه قسمت 1 تا 6 سالگی، 6 تا 12 سالگی و 12 تا 18 سالگی تقسیم بندی شده است که هر کدام نیز نیازمند رفتارها و برنامه ریزی خاص خود می باشد. به همین دلیل است که کودک از انجام چند باره یک کار لذت می برد، مانند فرو ریختن یک برج. بسیاری از کودکان 2 ساله خودمحور هستند، بدین ترتیب، تصور می کنند دنیا حول محور آنها و نیازهایشان می چرخد که البته در 3 سالگی تشدید می شود. نیازی نیست در این سن فعالیت های فرزند خود را برنامه ریزی کنید. در این سن، کودک می تواند تقریبا هر محیطی را به زمین بازی تبدیل کند.

یک ساعت در روز را به پسرتان اختصاص داده و به او در پیدا کردن را حل مشکلاتش کمک کنید. باید پسرتان را با نحوه صحیح پول خرج کردن، مسائل و مشکلات مالی و حساب و کتاب آشنا کنید. نباید به او آزادی بیش از حد بدهید و تام نیازهای او را در هر زمینه ای برطرف کنید زیرا در این حالت از او، فردی متکبر و خودخواه خواهید ساخت. مسئولیت انجام بعضی از کارهای خانه را به عهده پسرتان بگذارید. بیش از حد او ر نصیحت نکنید، زیرا نصیحت بیش از حد به معنی عدم اعتماد خانواده و تحقیر آن ها است. در برخورد با دخترتان به جای رفتارهای مقتدارنه از رفتارهای دوستانه استفاده کنید.

بحث‌های غیررسمی مانند این که “روزت چطور بود؟”، “درستون امروز چی بود” یا “چطوری میخوای برای امتحان فردات درس بخونی؟” به فرزندتان می‌فهماند که خانواده‌اش برای یادگیری و درس خواندن ارزش قائل‌اند. مطالعه‌ی انجام شده در دانشگاه کلمبیا نشان می‌دهد، کودکانی که در هفته حداقل پنج وعده غذا را با خانواده‌شان صرف می‌کنند، نمرات بهتری در مدرسه می‌گیرند و کمتر دچار اختلال‌های تغذیه‌ای می‌شوند. اگر اعضاء خانواده برنامه‌هایشان با هم متفاوت است و نمی‌توانید از یک وعده شام خانوادگی در کنار هم لذت ببرید، وعده غذایی دیگری مانند صبحانه یا عصرانه را در کنار هم صرف کنید و اتفاقات روز را با هم مرور کنید. کودکی باید چگونگی عشق ورزیدن را به کودکان یاد بدهد، اگر آنها نتوانند اول خود را دوست داشته باشند، نمی‌توانند دیگران را هم دوست داشته باشند. از طرفی کودکان نمی‌توانند خود را دوست داشته باشند، اگر شما نتوانید عشق بی‌قید و شرط را به آنها ارزانی کنید. وقتی فرزند دلبندتان از مدرسه برمی‌گردد یا شما از سر کار به خانه می‌آیید، باید تکنولوژی را کنار بگذارید، تلفن را خاموش کنید، به چشمان فرزندتان خیره شوید تا او ببیند که چطور از دیدنش به وجد می‌آیید و چشمانتان از دیدن او از شادی و لذت برق می‌زند.

پس از سپری شدن هفت سال دوم زندگی کودک، دوران وزارت او در خانواده فرا می‌رسد. این مرحله، مرحله شکوفایی فکری و خود مدیری است که در این مرحله عواملی چون مشورت و تبادل افکار می‌تواند در رشد عقلی جوان نقش مؤثری ایفا کند. این دوره ایجاب می‌کند که او همانند وزیر خانواده مورد مشورت قرار گیرد و کارهایی که از او بر می‌آید به وی واگذار گردد تا مسئولیت‌پذیر شود و بدین‌سان مسئولیت خانواده در تعلیم و تربیت کودک به پایان می‌رسد.

هنگام بدرفتاري كودك، وقتي والدين از انضباط قاطعانه استفاده كنند، كودكان مي‌آموزند مسئوليت رفتار خود را بپذيرند، از نيازهاي ديگران آگاه شوند و كنترل برخويش را افزايش دهند. ب) فرستادن کودك به اتاق خلوت در مدت زمانی که متناسب با سن اوست. اطمینان حاصل کنید که احساسات، تغییرات جسمی و عاطفی و ترس کودکتان "طبیعی" است.

علاوه بر آن آگاه باشید که قصه گفتن و در آغوش کشیدن کودک، روش های مناسبی برای آرام کردن او به شمار می آیند. حد و حدود و خط قرمزها با رعایت نظم امکان پذیر می شود و نظم یعنی نظارتی قاطعانه و عادلانه. برای برقراری نظم راه های متفاوتی مانند قاطعیت در صحبت کردن یا هشداری ساده با حرکت انگشت سبابه وجود دارد، اما نکته پراهمیت این است که هرگز نباید نظم را با استفاده از خشونت و تنبیه برقرار کنید. در مورد مشکلات و اتفاقات موجود و بجا، با کودکتان حرف بزنید و راهکارهای او را هم بپرسید. با مشکلات زیادی در مورد عزت نفس و ارزشمند بودن یا نبودن خود درگیر هستند.

به خاطر داشتن مهارت تصمیم‌گیری درست، در تصمیمات و ارزیابی ریسک در زندگی‌شان عملکرد موفقیت‌آمیزتری دارند. والدین دارای سبک مستبد برای انضباط ارزش بسیار زیادی قائل هستند. دلایل قوانین را توضیح می‌دهند و از پاداش و تشویق کودکان استفاده می‌کنند. آنها به حرف‌های کودک در مورد مشکلاتش گوش می‌دهند اما تلاشی برای اصلاح رفتار کودکنمی‌کنند.

6) الگوی شخصیتی فرزندان خود باشید و بدون کلام رشد معنوی را در آنان تقویت کنید. 5) فاصله روحی خود را با درد دل کردن و تعریف خاطرات کودکی با فرزندانتان کم کنید. زبان فرزندان خود را بیاموزیم، زیرا شخصیت ما ثمره گذشته است و آنان متعلق به آینده هستند. تربیت؛ تربیت (قرآن)؛ حقوق کودک؛ حقوق کودک در اسلام؛ محبت به کودکان در سیره نبوی. ری‌شهری، محمد، حکمت نامه پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، ج۷، ص۲۹۴، قم، دارالحدیث، چاپ اول، ۱۳۸۶. ری‌شهری، محمد، حکمت نامه پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، ج۷، ص۲۸۸- ۲۹۵، قم، دارالحدیث، چاپ اول، ۱۳۸۶.

تربیت دموکراتیک چیست و چگونه نوجوانی موفق پرورش دهیم؟ این اولین سوال هر پدر و مادر است. این به فرزند شما کمک می کند تا ببیند که رفتار او مستقیماً روی افراد دیگر تأثیر می گذارد و به او آموزش می دهد که اول از همه باید درباره عواقب کارهایش فکر کند. به ندرت یک کودک ۳ ساله متوجه می شود که چرا کاری که برایش لذت بخش است را نباید انجام دهد.

بهتر است دستورات به بخش های کوچکتری تقسیم شود و هر بخش را به تنهایی و جداگانه از کودک بخواهید انجام دهد. برای این که بحث مستقیم را موثرتر کنید کودک را وادار کنید که رفتار صحیح را دوباره تمرین کند. شما می توانید یک جلسه خانوادگی داشته باشید و در مورد برخی قوانین با خانواده خود تصمیم گیری کنید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به ایکنا است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. شما سفارش میدین و ما اگر کتاب رو داشتیم یا تونستیم پیدا کنیم، شرایط خرید کتاب رو براتون فراهم می‌کنیم. کودک می تواند مانند بزرگسال راه برود و بدون افتادن از پله ها بالا برود.

به یاد داشته باشید که این کار به معنای دعوا و مجازات بچه نیست. در اینجا چهارده راهکار برای جلو گیری از رفتار نامطلوب کودک ذکر شده است. مادر یک دختر نوجوان باید دیدگاهی وسیع و صبر و شکیبایی زیادی داشته باشد.

تعیین کردن چارچوب های مشخص و معین و رعایت نظم دقیق در تربیت فرزند 7 ساله می تواند به راحتی راهگشای شما در گذر از این دوران و چالش هایش باشد. اما به یاد داشته باشدید که کودک شما بیشتر از طریق بازی یاد می گیرند و نیازی نیست هر فعالیتی را به فرصتی برای آموزش اشکال و رنگ ها تبدیل کنید. در عوض اجازه دهید فرزندتان خودش آنها را کشف کند و به طریقی که دوست دارد بازی کند.

Here's my website: https://ravanbazar.ir/principles-of-child-rearing/

Share