چگونه مهارت و استعداد های کودک را شناسایی کن

Expires in 10 months

02 April 2022

Views: 17

البته کار استعدادیابی یک شبه و با انجام یک تست امکان پذیر نیست و به فعالیت‌های مختلفی برای سنجش کودک نیاز دارید که تنها از عهده افراد متخصص بر می‌آید. هر فرد از بدو تولد توانایی‌های بالقوه‌ای در خود دارد که تا هنگام پیری آن‌ها را حفظ می‌کند. اگر این توانایی‌ها شناسایی شده و پرورش پیدا کنند نقش مهمی در رضایت فردی، اجتماعی و موفقیت فرد ایفا می‌کنند. 10- همه روزه زمانی را به طور منظم با خانواده برای کتاب خواندن، دیدن فیلم های آموزشی، گوش دادن به موسیقی، صحبت کردن و دیگر فعالیت ها اختصاص دهید. مطالعات او در دانشگاه هاروارد نشان می دهد که اطلاعات بسیاری را می توان از از طرق مختلف و با دقت و تمرکز در رفتارها و توانایی های کودکان مانند توانایی های کلامی، اعداد، موسیقی، تصاویر، توانایی های ورزشی و یا و توسعه اجتماعی یا احساسی کودکان به دست آورد. ما در مقام والدین کودکان وظیفه داریم کودکان خود را به درستی پرورش دهیم و به آنها کمک کنیم در آینده انسانهای بهتری باشند.

در حال حاضر موضوع پژوهش پژوهشگران در رابطه با استعداد دست یافتن به رابطه بین صفات ذاتی و تاثیر عوامل محیطی در استعدادهای مختلف است. ویژگی کودک شما در بازی چیست؟ این روش می تواند بینش خوبی در مورد توانایی کودک به شما ارائه دهد. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما با همسالان و دوستان خود در سطوح مختلف فرهنگی و اقتصادی اجتماعی بازی می کند. شما هرگز نمی دانید چه زمانی فردی با سابقه متفاوت فعالیتی را معرفی می کند که فرزند شما در آن برتری دارد. برای کشف توانایی کودک، او را در بسیاری از فعالیت های فوق برنامه متفاوت ثبت نام کنیدشما می توانید فرزند خود را برای فعالیت های ورزشی، هنری و فکری ثبت نام کنید.

مهم این است که مبتلایان ارزیابی شوند و بر آن اساس برنامه‌ریزی برای بازتوانی یا توانمندسازی شناختی آغاز شود. ۴۵٫ به کودک خود یاد بدهید که برای شکوفا ساختن استعداد خویش چگونه از کتابها استفاده کند. به عنوان مثال، برای یادگیری “درست کردن چیزی” از کتابهای “چگونه …” استفاده کند. ۱۵٫ بگذارید فرزندتان به فعالیتهای گروهی که مورد علاقه اش هستند، بپردازد.

افرادی که استعداد زیادی در بازی با اعداد، حل کردن مسائل ریاضی و درک رابطه بین اعداد، و هوش زیادی در ریاضی دارند. از جهت دیگر نگرانی بیش از اندازه خانواده ها آسیب‌های زیادی را به کودک میواند وارد کند. طبیعی است که هر پدر و مادری نگران فرزندشان باشند ولی توجه داشته باشید که هرچیزی باید در حد تعادل باشد و نگرانی بیش از حد شما آسیب زا خواهد بود. همه سعی و تلاش خود را بکنید تا اگاهی نسبت به تفکرات و دنیای کودک پیدا کنید. در واقع کودک شما آن چیزی را که میخواهد در فکر و ذهن خود تصور کرده و یا در رابطه با آن صحبت می‌کند. به صحبت هایش به خوبی گوش کنید تا متوجه شوید در چه زمینه‌ای دوست دارد فعالیت داشته باشد و یا از چه چیزی متنفر است.

اگر کودک شما به خیال پردازی علاقه نشان می دهد شما می توانید با خواندن قصه کودکانه با ماجرا های متنوع برای کودک خود، قدرت تخیل او را تقویت کنید. اهمیت کشف استعداد کودکان به این دلیل است که زمانی که کودک استعداد و علاقه ی خود را بشناسد، نوبت به فراگیری مهارت های موردنیاز برای حرفه ای شدن در رشته ی مورد نظر او می رسد و این امر باعث می شود تا کودک شما بتواند در زمینه ی علاقه ی خود فعالیت کند. فعالیت های کودکانه و مفید بسیاری وجود دارند که به پیدا کردن علاقمندی کودکان شما کمک می کند. اگر کودک شما به دنبال کشف همه چیز است و وسایل مختلف را باز می کند و دوباره سرهم می کند تا طریقه کارکرد آن را دریابد او احتمالا یک یادگیرنده دیداری-فضایی است. کودک هر کاری را با عجله انجام می دهد و از وسایل متحرک خوشش می آید. این کودکان یادگیرنده جنبشی-بدنی هستند و کارهایی با حرکت و عمل را دوست دارند.

مبتلایان به اوتیسم را در گروه‌های با کارکرد پایین یا بالا طبقه‌بندی می‌کنند. مبتلایان اوتیسم با کارکرد بالا دچار مشکلات گفتاری یا جسمی حرکتی نیستند ولی کودکان مبتلا به اوتیسم با کارکرد پایین مشکلات عمیق‌تری دارند. در علوم اعصاب هدف انتخاب رویکرد ارزیابی، تشخیص بازتوانی اختصاصی برای هر فرد مبتلا به اوتیسم است. درمان ممکن است مبتنی بر فناوری‌های جدید یا با رویکرد رفتاری و مستقل از تکنولوژی باشد.

ریشه توانایی‌ها و استعدادهای نهانی کودکان همواره در برخی از فعالیت‌های معمولی و کودکانه آنها، پنهان شده است. اگر به عقب برگردید و روزهای قبل را بررسی کنید، می‌بینید که فرزندتان قبل از دوران کودکی و در دوران خردسالی به برخی فعالیت‌ها و کارها علاقه عمیق‌تری داشته است. تمام آن فعالیت‌ها را پشت‌سر هم به عقب برگردید تا بالاخره به نقطه‌ای برسید که روشن می‌کند کودکتان به چه چیزی بیشتر علاقه دارد. عدم شناخت استعدادهای فردی باعث بیمصرف ماندنشان میشود و برعکس تشخیصشان باعث شکوفایی و رشد بیشترشان.

پس خوشا بحال کسی که توی این فضا قرار بگیرد و به 12 سالگی یا به 20 سالگی نرسده مشخص بشه که این عزیزم تو چه فضایی می تواند بهترین عملکرد رو داشته باشد. زیرا وقتی من فرزندم استعداد یابی میشه زبان من، جسم من، جان من حتی دارایی های نقدی من به هرز نمیره، آزمون و خطای کمتری انجام می دهم و با صرف انرژی کمتر و زمان کوتاهتر به نتیجه و دستاورد بیشتر و بسیار بسیار بالاتری خواهم رسید. وقتی مسائل مختلف به کودکان آموزش داده می شود، پیدا کردن هوش ابتدایی او در فرآیند استعدادیابی سخت می شود. در قسمت جلوتر صحبت از این می شود که تمام افراد استعداد برای یادگرفتن نقاشی دارند اما کسی که نقاشی او ما را مجذوب خود می کند قطعا کسی هست که استعداد نقاشی دارد.

این امید که برای پیشرفت و رشد دادن استعدادهای کودکان، باید هر روز درسهای خاصی را به آنان آموخت، ممکن است آنان را مضطرب یا دلزده سازد. اما مسئله اینجاست که شادی و نشاط آموختنی نیست و شکوفایی استعدادهای او هم نباید بدون در نظر گرفتن علائق او باشد. شاید شما نتوانید به فرزند خود یاد بدهید که خوشحال باشد ولی فراهم کردن امکانات و بستر مناسب برای خوشبختی و شاد زیستن فرزند، هدیه ای است که فقط شما می توانید به فرزندتان بدهید. در همین رابطه با مطالبی که در این ایمیل مرور خواهید کرد ما روشهایی را به شما پیشنهاد می کنیم که می توانند شما را در فراهم کردن این خوشبختی در سایه ی به ظهور رساندن استعدادهای خدادادی او، به فرزندتان یاری دهند.

این افراد توانایی زیادی در درک حالات درونی احساسات، رویاها و نقاط ضعف و قوت خود دارد. والد آگاه بعد از طی کردن مراحل بالا و شناخت تیپ شخصیتی فرزند خود و پیدا کردن نقات قوت و نقات ضعف، آن را جهت دهی میکند. برای مثال والد آگاه بعد از متوجه شدن این که فرزندش مداوم استرس دارد و برای بیرون از خانه رفتن بارها شرایط را کنترل و مورد بررسی قرار میدهد، این موضوع رو با مشاور مطرح میکند و در خواست کمک می کند. اما در کودکان دلیل تفاوت آزمون هارو نمی توان به دروغگو بودن آنها نسبت بدهیم و این روش در هزینه محسوب می شود.

وقتی استعداد فرزند شما به صورت علمی و دقیق مشخص شد، انتخاب اسباب بازی های آموزشی برای کودکان ساده‌تر می‌شود و آن وقت از دیدن چیزی که برای او خریدید لذت چند برابری خواهد برد. استعداد را از طریق برگزاری مسابقه‌های مختلف هم می‌توان کشف کرد و به طور کلی راهکارهای مختلفی برای کشف آن وجود دارد؛ اینکه شما از تست کشف استعداد کودک کمک بگیرید می‌تواند در شکل دهی آینده روشن برای او تاثیرگذار باشد. چه خوب است که از کنار چنین امر مهمی به راحتی نگذرید و برای شناسایی توانمندی و علایق کودک خود وقت بگذارید. شناسایی و کشف استعدادهای پنهان کودکان هرچه در سنین پایینتر ایجاد شود، بهتر است و نتیجه بیشتری در پی خواهد داشت. هر کودکی با توانایی ها و استعدادهای بالقوه ای به دنیا می آید که برای شکوفا شدن نیاز به محیط مناسب دارد. در واقع درست است که برخی توانمندی ها به طور ارثی در برخی افراد وجود دارند اما اگر همین افراد در محیط نامناسبی قرار بگیرند و راه خود را پیدا نکنند، ممکن است هرگز به موفقیت دست نیابند.

اگر کودک شما به خانه سازی و مرتب کردن بلوک های خانه سازی علاقه دارد و برج ها و خانه های زیبا و معناداری می سازد، نشان دهنده هوش دیداری و فضایی کودک است. برخی این روش استعداد یابی را باعث ماشینی شدن انسان ها می‌دانند و یا آن را به فاشیست های آلمانی و یا تندروهای ژاپنی نسبت می دهند که انسان ها را به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف اقتصادی و سیاسی خود قرار می‌دادند. در این روش، خانواده به مدت ۶ ماه رفتار، افکار و احساسات فرزندانشان در شرایط مختلف با دقت بدون دخالت احساسات شخصی مورد بررسی قرار می دهند و یاد داشت میکنند.

در واقع بسیار اهمیت دارد که بدانید کودکان ابزاری برای رسیدن به اهداف دست نیافته شما نیستند بلکه می توانند مسیرهای جدیدی را شروع کرده و زندگی متفاوتی نسبت به دیگران داشته باشند. تفاوت با والدین لزوماً به معنای انحراف از مسیرهای اصلی زندگی نیست و در صورت هدایت و پرورش درست می تواند به موفقیت های ارزشمندی در بزرگسالی بیانجامد. تست کشف استعداد بر اساس روش‌های گوناگون تلاش می‌کند علاقه و توانمندی را ضریب هوشی کودکانکشف کند. برای این کار متخصصان پس از سال‌ها تلاش و تجربه تست‌های مختلفی با کارکردهای گوناگون را ابداع کردند که نتایج بسیاری از آن‌ها تا حد زیادی قابل اتکا است. کودکان پرحرف که می‌توانند داستان‌های مختلف را بهم ربط دهند و تا وقتی بخوابند دائما در حال صحبت کردن می‌باشند و می‌خواهند با استدلال‌هایشان شما را قانع کنند.

پس از آن جانسون اوکانر به استعداد افراد در کارهای مختلف پی برد حال در پروسه ای دیگر 40 سال بعد هوارد گاردنر طی تحقیقات و آزمایشات فراوانی به این نتیجه رسید که افرادی که جانسون اوکانر در سنین میانسالی استعدادیابی کرده در کودکی هم همان استعدادها را دارند. نظریات جدید این ایده را در مورد هوش ارائه می‌دهد كه همه ما به شكل‌های متفاوتی باهوش هستیم و موفقیت در نتیجه پالایش و استفاده مكرر از استعدادهایی است كه از آنها برخورداریم. همه ما از تركیب منحصر به فرد هوش های چند گانه ای برخوردارهستیم كه از طریق آنها با دنیای اطرافمان ارتباط برقرار كرده و آرزوهایمان را برآورده می‌كنیم. هرگونه کپی برداری از نام و طرح و سوء استفاده پیگرد قانونی خواهد داشت. شما نیز باید به فرزندتان کمک کنید تا بتواند یک تصمیم درست بگیرد و علاقه‌اش را پیدا کند. گاهی بچه‌ها تحت تاثیر چیزی غیر از علاقه و استعداد خود قرار می‌گیرند مثل دیدن یک فیلم یا یک دوست که در زمینه خاصی فعالیت موفقی دارد.

کودکانی که از سرهم کردن لذت می برند احتمالا در آینده مکانیک، مهندس، معمار، مخترع یا دانشمند می شوند. کشف استعدادها چه کمکی به ما می کند؟ جواب این سوال برای همه مشخص است. معمولا خانواده ها دوست دارند فرزندانشان یک سال را جهشی بخواند، یا چند زبان خارجی یاد بگیرد، یا موسیقی یاد بگیرد، یا در فوتبال بدرخشد. در چنین شرایطی شناخت استعدادها و تواناییهای خاص کودک که قبلا به کمک بزرگترهایش اتفاق افتاده است، به او کمک میکند تا مسیر خود را روشنتر ببیند و راحتتر و مصمم تر انتخاب کند.

Website: https://nikaro.ir/blog/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b9%d8%af%d8%a7%d8%af-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%a7-%da%a9%d8%b4%d9%81-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85/

Disable Third Party Ads

Share