گاباپنتین

Expires in 10 months

29 September 2022

Views: 6

یک بررسی در سال 2009 نشان داد که گاباپنتین ممکن است مصرف مواد مخدر را بعد از جراحی کاهش دهد ، اما به درد مزمن بعد از جراحی کمک نمی کند. به نظر می رسد گاباپنتین به اندازه پرگابالین برای درد نوروپاتیک موثر است. در درمان با گاباپنتین معمولا ابتدا با دوز 100 میلی گرم شروع می کنیم و سپس روزانه 100 میلی گرم دارو به بیمار اضافه می شود و پس از سه روز برحسب تحمل بیمار دوز دارو را به 300 میلی گرم در روز می رسانند. گاباپنتین ، با نام تجاری Neurontinدر بازار موجود است ، یک داروی ضد تشنج است که برای درمان تشنج پارسیل ، درد نوروپاتیک ، گرگرفتگی و سندرم پای بی قرار استفاده می شود. این دارو به عنوان یکی از داروهای خط اول برای درمان درد نوروپاتیک ناشی از نوروپاتی دیابتی ، نورالژی پس از زونا و درد نوروپاتیک مرکزی توصیه می شود.

پاسخ به درمان، مناسب بوده و هیچ عارضهی جدی گزارش نشد . لذا پژوهش حاضر تاثیر گاباپانتین به‌ عنوان درمان تکمیلی با لیتیوم را در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال دوقطبی در یک مطالعهی دو سو کور تصادفی شاهد‌-‌دارونما مورد بررسی قرار داده است. هم‌زمان علایم اضطرابی‌، ‌افسردگی و سیر پاسخ به درمان نیز در این بیماران مورد ارزیابی قرار‌گرفته است.

درمان دارویی صرع در دوران بارداری همیشه با عوارض فراوانی همراه بوده و در چنین مادرانی جنین بیشتر در معرض بروز ناهنجاریهای مختلف میباشد (16 و 17). یکی از جدیدترین داروهایی که امروزه در درمان صرع استفاده میشود گاباپنتین میباشد . معیارهای خروج از مطالعهشاملوابستگی به مواد مخدر و سوءمصرف مواد و داروهای روانگردان در یک ماه قبل از شروع پژوهش، ضریب هوشی کمتر از 70، ابتلا به بیماری‌های جسمی و عصبی عمده اعم از صرع بود. در مطالعهی اوبروکیا و همکاران روی بزرگسالان مبتلا به اختلال دوقطبی مقاوم به درمان، تاثیر تکدرمانی گاباپانتین با لاموتریژین مقایسه گردید. اگر چه تاثیر درمان تکدارویی گاباپانتین در مقایسه با دارونما تفاوتی نداشته است ولی در بیماران با سن کمتر و وزن پایهی پایین‌تر موثرتر بوده است . در صورتی که بالای 75 سال سن دارید یا بیماری کلیه دارید باید در مصرف گاباپنتین جانب احتیاط را رعایت کنید.

قطع مصرف، کاهش دوز یا جایگزینی دارو با گزینه درمانی دیگر می بایست به تدریج و حداقل در طول یک هفته صورت گیرد. در بیماران مبتلا به نقص عملکرد کلیوی تنظیم دوز تحت نظر پزشک توصیه می شود. در صورت داشتن سابقه حساسیت به گاباپنتین، ابتلا به سایر بیماری ها با مصرف سایر داروها و بارداری یا شیردهی قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت نمایید. 1متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، ارومیه، ایران.

شواهد برای دیگر انواع درد نوروپاتیک بسیار محدود است. پیامد کاهش حداقل 50% در شدت درد به‌عنوان یک پیامد مفید درمان برای بیماران محسوب می‌شود، و دستیابی به این میزان از تسکین درد با اثرات مفید مهمی بر تداخل خواب، خستگی، و افسردگی، همچنین کیفیت زندگی، عملکرد، و کار کردن همراه است. قرص گاباپنتین برای چی خوبه 3 یا 4 شرکت‌کننده از هر 10 مورد درمان شده با گاباپنتین، در مقایسه با 1 یا 2 مورد از هر 10 شرکت‌کننده تحت درمان با دارونما، این میزان تسکین درد را به دست آوردند. بیش از نیمی از افرادی که با گاباپنتین درمان شدند، تسکین درد چشمگیری نخواهند داشت اما ممکن است دچار عوارض جانبی شوند. نتیجه‌گیری‌ها از زمان به‌روزرسانی قبلی این مرور تغییر نکرده‌اند.

قرصهای آهسته رهش معمولا یک مرتبه در روز در ساعت 5 بعد از ظهر مصرف میشوند. دقت داشته باشید نباید قرص را بجوید، خرد کنید یا بشکنید. بهتر است به مدت ۱۰ روز گابانتین ۱۰۰ مصرف کنید و سپس دارو را قطع کنید. پدر من برای زونا به دکتر عفونی مراجعه کردن، دکتر گابانتین و آسیکلوویر تجویز کرده، الان پدر من دچار توهم شدید و پریشان گویی و حالات غیر طبیعی شده. برای بررسی عفونت گوش میانی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

سرگیجه، خواب‌آلودگی، احتباس آب ، و مشکلاتی در راه رفتن هر کدام در تقریبا 1 نفر از هر 10 بیماری که گاباپنتین مصرف کردند، رخ داد. عوارض جانبی جدی شایع نبوده، و تفاوتی بین گاباپنتین و دارونما وجود نداشت. تعداد بیمارانی که مصرف گاباپنتین را به علت ابتلا به عوارض جانبی متوقف کردند، اندکی بیشتر بود. قرص گاباپنتین ترکیبی از گاباپنتین 100 و گاباپنتین 300 که به صورت خوراکی تجویز می شود.قرص گاباپنتنی برای کمر درد و گرفتگی عضلات و نیز پا درد مناسب می باشد. داروی گاباپنتین عوارض سوئی دارد که در مقاله ذکر شده است. گزارش‌های متعددی نشان می‌دهند برخی افراد از گاباپنتین به عنوان داروی نشئگی و سرخوشی سوء مصرف کرده ‌اند.

با سلام و درود خدمت پزشکان مهربان که زحمت میکشند پاسخ مردم رو میدن . من بنا به تشخیص روانپزشک مقداری وسواس و اضطراب و کمی افسردگی داشتم که بعد از ۷ ماه مصرف داروهای مختلف نظیر سرترالین و ایزوپام و استراموکس و بوپروپیون ، قرص گاباپنتین ۳۰۰ شبی یک عدد رو تجویز کردند . با توجه به اینکه اغلب عزیزانی که پرسش مطرح کردند پیرامون درد در ناحیه دست و کمر و گردن و پا بوده میخواستم بدونم بنظر شما تجویز این دارو به چه دلیل برای بنده اهمیت داشته . در این مطالعه تجربی، از 40 سر موش ماده نژاد NMRI با سن 5/2 ماهه و دارای وزن تقریبی 2 30 گرم استفاده شد. حیوانات در شرایط آزمایشگاهی کنترل شده و در اتاق حیوانات در دمای ٢٣ تا ٢٥ درجه سانتی‏گراد، رطوبت ۵۰ تا 55 درصد و تناوب روشنایی و تاریکی ١٢ ساعته نگهداری شدند.

جراحی لیزری به عنوان یکی از بهترین روشهای درمان دیسک این عارضه، از سال ۱۹۸۶ تا کنون در سرتاسر جهان انجام می شود و عملی بی خطر، مؤثر و کم تر تهاجمی است و چون بیمار سریعأ از بیمارستان ترخیص میشود، عفونتهای بیمارستانی در این بیماران کمتر خواهد بود. کپسول گاباپنتین به تنهایی برای این موضوع کافی نیست. درمان ترک اعتیاد حداقل ۱۲ تا ۱۵ ماه زمان لازم دارد که بهتر است در مراکز MMT انجام شود. به نظرم پیشنهاد کمسیون پزشکی دهید تا در جمع پزشکان تصمیم نهایی در خصوص بیماری و درمان گرفته شود. عوارض گاباپنتین به تدریج کاهش می یابد ولی به نظرم از نظر فشار خون بالا بررسی لازم را انجام دهید. به نظرم دارو را قطع کنید و به متخصص داخلی مراجعه کنید.

مصرف همزمان با املاح منیزیم از جمله تزریق وریدی و اپیدورال منیزیم سولفات ممکن است سبب افزایش اثرات مهاری گاباپنتین بر سیستم اعصاب مرکزی و یا کاهش غلظت سرمی گاباپنتین گردد؛ لذا تجویز گاباپنتین می بایست حداقل ۲ ساعت پس از مصرف این داروها صورت گیرد. شواهدی با کیفیت متوسط وجود دارد که مصرف گاباپنتین خوراکی در دوزهای 1200 میلی‌گرم در روز یا بیشتر تاثیر مهمی بر درد در برخی از افراد مبتلا به درد نوروپاتیک با شدت متوسط یا شدید پس از زونا یا ناشی از دیابت دارد. سو مصرف اغلب با سایر اختلالات مصرف مواد ، معمولاً مواد مخدرهمزمان است. گاباپنتین می تواند باعث ایجاد یک سرخوشی شود که باعث افزایش اثرات مواد مخدر مورد استفاده می شود و همچنین در قطع علائم ترک اعتیاد به مواد مخدر مانند اضطراب کمک می کند. در هنگام قطع گاباپنتین نیز بهتر است دارو را ناگهانی قطع نکنیم. بنابراین هنگام کاهش میزان دارو ، ابتدا از مخلوط کپسول 300میلی گرمی و 100 میلی گرمی استفاده می‌کنیم و سپس آنها را به 100 میلی گرم سه بار در روز بعد 100 میلی گرم دو بار در روز و در نهایت 100 میلی گرم یه بار در روز و سپس قطع می کنیم .

اطلاعات بیشتر درمورد نحوه مصرف عوارض و فارماکولوژی گاباپنتین در مقاله دیگری ارائه شده است. قطعا هر گونه تغییر در دوز دارو و قطع دارو باید تحت نظر پزشک معالج باشد و این مقاله ها صرفا جهت اطلاعات ، بالا بردن اطلاعات عمومی بیماران نوشته شده اند. دیسک کمر علائم دیسک کمر و بهترین روش های درمان و تشخیص دیسک کمر ، درمان بدون جراحی دیسک شامل (دارو ، فیزیوتراپی ، ورزش ، کشش یا ترکشن ، اوزون درمانی را شرح می دهیم ... طبق گفته شما قبلا برای شما گاباپنتین تجویز شده است و اگر اثرات درمانی قابل ملاحظه ای از این دارو مشاهده کرده اید به پزشک اطلاع دهید. سلام من نزديك يك سال ميشه دست هام سر ميشه مخصوصا شبها جند بار به خاطر دستهام از خواب بيدار ميشم متخصص مغزواعصاب رفتم نوار عضله كرفت كفت ركهاي دو تا دستت بسته شده بايد بري عمل برام قرص كاباتين صد باملوكسيكام داده به نظر شما تاثيري داره يا برم عمل.

خارش اورمیک در بیماران نارسایی مزمن کلیوی که تحت درمان جایگزینی هستندشایع است. گاباپنتین درد نوروپاتیک را تسکین میدهد و در درمان خارش اورمیک نیز موثر می باشد. هدف از مطالعه فعلی مقایسه تاثیر گاباپنتین و آنتی هیستامین در درمان خارش اورمیک و اختلالات سایکولوژیک ناشی از آن میباشد. Mark و همکاران با توجه به تحقیقات انجام شده فرضیه‏های دیگری را در مورد بروز ناهنجاری به‏دنبال مصرف داروهای ضدصرع مطرح کرده‏اند. آن‏ها معتقد هستند که رادیکالهای آزاد تولید شده به‏وسیله داروهای ضدصرع دارای اثرات سمی برای سلولهای فرد مصرف کننده و جنین میباشد، به‏علاوه وجود اختلال ژنتیکی در هیدرولیز این متابولیتها ناهنجاریزایی این مواد را افزایش میدهد.

گروه تجربی I، II و III به ترتیب مقادیر 15، 30 و 45 میلی‏گرم بر کیلوگرم در روز از داروی گاباپنتین را با حجم تزریق 2/0 میلیلیتر از روز شش و نیم دوره بارداری (GD6.5 ) لغایت روز چهارده و نیم (GD14.5) به‏صورت داخل صفاقی دریافت نمودند. داروی استفاده شده پودر کپسول 400 میلی‏گرمی ساخت کارخانه Park-Davis آلمان بود. در گروه شاهد، به‏جای دارو ازسرم فیزیولوژی به‏همان حجم داروهای تزریق شده استفاده شد.

گاباپنتین ممکن است باعث شود احساس خواب ‌آلودگی و کسالت داشته باشید و قدرت تصمیم‌ گیری تان تحت تأثیر قرار بگیرد. از این رو تا زمانی که با عوارض گاباپنتین بر روی بدن خودتان آشنایی پیدا کنید از رانندگی و کار با دستگاه‌های صنعتی و اپراتوری پرهیز کنید. گاباپنتین ممکن است بر نتایج آزمایش پروتئین ادرار تأثیر بگذارد. پژوهشگران هنوز نمی‌دانند آیا مصرف گاباپنتین برای بارداری بی‌ خطر است یا نه. بنابراین در صورتی که باردار هستید یا ممکن است باردار باشید پیش از مصرف گاباپنتین با پزشک مشورت کنید. گاباپنتین ممکن است از طریق شیر مادر به کودک منتقل شود.

حال اینکه من به شدت مشغول مطالعه هستم و خواب آلودگی و خستگی امون من رو بریده و سرگیجه هم دارم.سردرد هام دم غروب معمولا شروع میشه که پس از مصرف این دارو ها تعداد و شدت سردرد ها خیلی کمتر شد اما گزگز زانو،سردی کف پا و .. باعث شد که دکتر توپیرامات رو قطع کنند.به نظر شما مصرف دارو ها رو ادامه بدم؟تا کی باید ادامه پیدا کنه؟برای رفع خواب آلودگیم چکار کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدید وجدانا گیج و کلافه شدم نمیدونم چیکار کنم. در رابطه با اثرات تراتوژنیک مصرف این دارو در زمان بارداری اطلاعات زیادی در دست نیست.

متابولیسم گاباپنتین متابولیسم کمی دارد یا اصلاً متابولیسم نمی شود. برعکس ، گاباپنتین اناکاربیل ، که به عنوان پیش داروی گاباپنتین عمل می کند ، برای فعال شدن باید تحت هیدرولیز آنزیمی قرار گیرد.این کار از طریق استرازهای غیر اختصاصی در روده و به میزان کمتری در کبد انجام می شود. یک بررسی در سال 2017 نشان داد که کاهش درد 50٪ در حدود 15٪ از افراد مبتلا به نورالژی پس از زونا و نوروپاتی دیابتی دیده می شود. پس از سه روز معمولا یک کپسول300میلی گرم صبح و ظهر و شب ادامه می یابد .

این دارو در درمان دردهای نوروپاتیک نیز کاربرد دارد. کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد. مصرف همزمان با ارلیستات، مفلوکین و میانسرین به سبب احتمال کاهش غلظت سرمی و اثرات درمانی گاباپنتین با احتیاط صورت گیرد. قرص گاباپنتین برای چی خوبه دردهای عصبی همراه با عفونت هرپس، نوروپاتی محیطی و درمان مکمل صرع پارشیال همراه یا بدون ژنرالیزیشن ثانویه در بزرگسالان و کودکان . در گروه گاباپانتین در مقایسه با دارونما خواب‌آلودگی در طی روز (7 نفر در مقابل 4 نفر)، گیجی (در 3 نفر در مقایسه با 1 نفر)، حالت تهوع (5 نفر در مقایسه با 1 نفر)، افزایش اشتها (6 نفر در مقابل 5 نفر)، بیشتر گزارش شده است. کمتراز 100 میلی گرم تقریباً 7/1 ساعت است ، در حالی که Tmax در دوزهای بالاتر3 تا 4 ساعت است.

Pappoti و همکاران در تحقیقات خود عدم بیان ژن تیروگلوبولین را به‏عنوان عامل بروز تیروئید فولیکولار مطرح میکنند. در مورد علت بروز تیروئید فولیکولار در جنینهایی که در معرض داروهای ضدصرع از جمله گاباپنتین قرار گرفتهاند مطالعه‏ای انجام نشده است و احتمال دارد گاباپنتین نیز با اثر در بیان این ژن سبب بروز تیروئید فولیکولار شود، که این مطلب نیاز به بررسی بیشتر و دقیقتری دارد. مصرف همزمان با داروهای دارای اثرات مهاری بر سیستم اعصاب مرکزی از قبیل بریمونیدین موضعی، کانابیس، دوکسیلامین، دروپریدول، هیدروکسی زین، به سبب احتمال افزایش اثرات افسردگی می بایست با احتیاط صورت گیرد. در صورت بروز یا تشدید افسردگی، رفتار یا افکار خودکشی و یا هرگونه اختلال در خلق و رفتار، به پزشک خود اطلاع دهید. از مصرف همزمان با گیاهان دارویی از قبیل سنبل الطیب، آب قاشقی، کاوا کاوا و هوفاریقون به دلیل تشدید عوارض افسردگی خودداری نمایید. کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

توجه فرمایید دوز دارو براساس اطلاعات و منابع علمی است. از مصرف دارو و یا افزایش و کاهش دارو خودسرانه دارو خود داری فرمایید. کپسول گاباپنتین انتقال عصب به مغز را کاهش می دهد و می تواند احساس سوزن سوزن شدن را کاهش دهد. ممکن است عصب پا در زمان تزریق آسیب دیده باشد البته بعید است آسیب جدی به عصب وارد شده باشد. برای تسکین درد از مسکن ساده استامینوفن استفاده کنید.

My Website: https://hirbodclinic.com/gabapentine/

Share